تیر ۰۷, ۱۴۰۱

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ProQuest

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی ProQuest

آشنایی با تاریخچه پایگاه اطلاعاتی ProQuest

پایگاه اطلاعاتی ProQuest از سال ۱۹۳۸ مشغول به جمع آوری و سازماندهی اطلاعات علمی از نقاط مختلف بیش از ۱۶۰ کشور جهان است.در سالهای اولیه شروع به فعالیت پایگاه اطلاعاتی ProQuest تنها سعی در جمع آوری اسامی ، عناوین و منابع در پایگاه بود اما هم اکنون این پایگاه اطلاعاتی در حال جمع آوری منابع به صورت کامل همراه با ارائه ی چکیده ی آن است.

پایگاه اطلاعاتی ProQuest که توسط شرکت آموزش و اطلاع رسانی بل هاول بوجود آمده است جهت استفاده ، در اختیار همه ی محققین فرار دارد و تلاش خود را در برطرف نمودن نیازهای اطلاعاتی اقشار مختلف در تمامی زمینه های اطلاعاتی به کار بسته است.

منابع و موضوعات در پایگاه اطلاعاتی ProQuest

پایگاه اطلاعاتی ProQuest شامل مجموعه ای کامل ار پایگاه های اطلاعاتی تخصصی می باشد که در راستای گردآوری اطلاعات ناشران معتبر شناخته شده فعالیت دارد. از عمده موضوعاتی که این پایگاه اطلاعاتی آنها را تحت پوشش خود قرار داده میتوان حوزه بانکداری ، برق و مخابرات ، علوم اجتماعی ، مدیریت بازرگانی و علوم پزشکی نام برد و همچنین اطلاعات داده های علمی Oxford, Emerald, CRCPress , springer را نیز تحت پوشش خود قرار می دهد.

این پایگاه اطلاعاتی علاوه بر گروه های ذکر شده در زمینه های علوم انسانی ، هنر ، بهداشت ، علوم محیطی ، علوم سیاسی ، فرهنگ آداب و رسوم ، علوم اقتصادی ، علوم کامپیوتر ، تجاری و صنعتی ، آموزش و پرورش ، علوم ورزشی و سرگرمی ، دولت و قانون ، ریاضیات و علوم پایه نیز اطلاعات ارزشمند و کاملی را جمع آوری کرده است که دانشجویانی که در این رشته های تحصیلی مشغول به تحصیل هستند میتوانند از آن بهره مند شوند و برای آنها بسیار کاربردی است.جهت استفاده از پایگاه اطلاعاتی ProQuest میتوانید بر روی آدرس اینترنتی زیر کلیک کنید .

www.proquest.com

 

پایگاه اطلاعاتی ProQuest
پایگاه اطلاعاتی ProQuest

اطلاعات  موجود در پایگاه اطلاعاتی ProQuest

آنچه که موجب محبوبیت پایگاه اطلاعاتی ProQuest در میان پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی شده است ،ارتباط میان بانک اطلاعات جمع آوری شده با پایان نامه ها است که شامل مقالات علمی ، پایان نامه ها و سخنرانی های برتر ،گزارش های علمی و نشریات می باشد.

پایگاه اطلاعاتی ProQuest نزدیک به دو و نیم میلیون پایان نامه در ۷۰۰ هزار موضوع مختلف را پوشش می دهد.

پایگاه اطلاعاتی ProQuest جهت بهبود بخشیدن بخش پایان نامه ها ، از پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری دانشجویان بیش از ۱۰۰۰ دانشگاه معتبر از سراسر جهان استفاده کرده که اکثریت این پایان نامه ها مربوط به دانشگاه های ایالت متحده می باشد.زبان رسمی این پایگاه انگلیسی است و دانشجویان گرامی جهت استفاده از داده های آن نیاز به ترجمه تخصصی در رشته های مربوطه را دارند.

بطور میانگین سالانه ۴۷۰۰۰ پایان نامه جدید در این پایگاه اطلاعاتی ثبت می شود که پژوهشگران میتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. در واقع پایگاه اطلاعاتی ProQuest را باید زیر مجموعه ی گروه تحقیقات و اطلاعات کمبریج دانست.داده های این پایگاه  محدود به اطلاعات متنی و چاپی پایان نامه های نیست ، بلکه بانک اطلاعاتی مربوط به میکروفیلم نیز در این پایگاه اطلاعاتی قابل استفاده پژوهشگران و علاقه مندان می باشد.

نحوه جستجوی اطلاعات در پایگاه اطلاعاتی Proquest

شما میتوانید با ورود به هر یک از بخش‌های زیر و تکمیل اطلاعات درخواستی خود به جستجوی مقالات پرداخت بپردازید :

  • Basic Serach
  • Advanced Search
  • Topics
  • Browse
  • Publications

در این پایگاه جهت استفاده از عبارت های چند کلمه ای بهتر است از علامت گیومه استفاده شود. استفاده از “AND” تمامی کلمات را در بر میگیرد و جستجو محدود به همان کلمه می شود. استفاده از “OR” نتایج زیادی را در ارتباط به کلمه نمایان میکند.W/3 دو کلمه ی کلیدی را در نزدیکی ۳ کلمه در نتایج جستجوها نمایش می دهد.W/PARA میتواند کلمات کلیدی در یک پاراگراف را جستجو کند.PRE/3 مقالات را در ۲ کلمه کلیدی جستجو می کند و کلمه ی کلیدی دوم را بعد از کلمه کلیدی اول نمایش می دهد.

اطلاعات در پایگاه اطلاعاتی ProQuest در قالبی ذخیره می شود که در رایانه ها قابل مشاهده است و سرعت انتقال اطلاعات آن بسیار زیاد است.تمامی مقالات به زبان انگلیسی موجود است که نیاز به ترجمه دارد ، ولی چکیده ی مقالات در این پایگاه اطلاعاتی به زبان های مختلف وجود دارد که میتوانید چکیده این مقالات را در زبان های : چینی ، ایتالیایی ، فرانسوی و سایر زبان ها مشاهده کنید.

در جستجوی پیشرفته امکان جستجو بر پایه ی مقالات Full text وجود دارد که فقط مقالات دارای فول تکست نمایش داده خواهد شد.در اکثریت مقالات متن بصورت کامل وجود دارد ولی این موضوع شامل همه ی مقالات نخواهد بود. میتوان به کمک یک سیستم هوشمند جستجوی موضوعی را نیز انجام داد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.