تیر ۰۷, ۱۴۰۱

مرور ادبیات مقاله ISI | نمونه مرور ادبیات در مقاله علمی

مرور ادبیات مقاله ISI | نمونه مرور ادبیات در مقاله علمی

مرور ادبیات در پایان نامه ادبیات تحقیق شامل چیست

یکی از بخش های مهم در هر پایان نامه ای، مرور ادبیات یا به انگلیسی (Review of literature) می باشد. این بخش شامل مقالات و تحقیقاتی در باب موضوع مورد نظر نگارنده است که در گذشته انجام شده اند و مسیر آتی تحقیق کنونی را مشخص می سازند. یکی از وظایف مهم مرور ادبیات، حفظ ارتباط میان بخش های مختلف پایان نامه است. اطلاعات ارائه شده در بخش مرور ادبیات بسته به نوع تحقیق و موضوع پایان نامه متفاوت است؛ گاهی می توان این بخش را در یک پاراگراف تنظیم کرد و گاه نیاز است دو یا سه صفحه به نگارش مرور ادبیات اختصاص داد، اما ضمن پرداختن به جزئیات مهم اثر، می بایست از طولانی نویسی و زیاده روی پرهیزنمود. با توجه به اهمیت این بخش در نگارش پایان نامه و مقالات تحقیقی قصد داریم چگونگی نگارش آن را بررسی کنیم. به طور کلی موارد زیر در بخش مرور ادبیات حائز اهمیت می باشند:

 

چگونگی ساختار بخش مرور ادبیات مقاله

در وهله نخست باید به موضوع تحقیق و مطالعات انجام شده در زمینه این موضوع اشاره کنید. سپس نقاط ضعف مطالعات قبلی را بیان کنید و شرح دهید که موضوع شما برای رفع این نقاط ضعف در چه مسیری حرکت خواهد نمود. پرداختن به دلایل علمی انجام تحقیق وتوجیه ضرورت انجام تحقیق برای  مخاطب (Justification) یکی از موارد بسیار مهم در بخش پایانی مرور ادبیات به شمار می رود.

نمونه مرور ادبیات و مرور ادبیات در پایان نامه

 

بهترین روش‌های ارجاع به مقالات قبلی

ارجاع به تحقیقات گذشته در پایان نامه های مختلف به شیوه های متفاوتی انجام می شود اما به طور کلی می توان به ۴ روش در این زمینه اشاره کرد:

الف- مقایسه بین دو نویسنده که در این صورت تاکید اصلی روی نویسنده به جای یافته ها خواهد بود

ب- مقایسه چند اثر از نویسنده که در این صورت تاکید اصلی روی نام نویسنده به جای یافته ها خواهد بود

ج- تاکید اصلی روی یافته ها است که در این صورت به علت استفاده از افعال مجهول، متن دشوار و پیچیده خواهد شد

د- ارجاع به آثار ویافته های نویسنده بدون ذکر نام او

 

زمان و حالت افعال به کار رفته در مقاله

در نوشتن مرور ادبیات باید به نوع افعال و زمان آن ها توجه ویژه ای داشت. در ابتدای بخش معمولا از زمان حال ساده وکامل استفاده می شود. به هنگام پرداختن به مسئله یا همان موضوع تحقیق افعال با زمان حال کامل به کار برده می شوند و سپس ارجاع به آثار گذشته و سال دقیق انتشار این آثار را با افعال گذشته نشان می دهند. به علاوه هنگام تمرکز روی بخش های خاصی از تحقیقات فعل گذشته به کار برده می شود.

 

چگونگی مطرح کردن نقاط ضعف و یا نوآوری تحقیقات قبلی

در بخش مرور ادبیات باید نقاط ضعف آثار گذشته و نقاط قوت اثر فعلی پررنگ شوند. در صورت نو بودن موضوع حتی می توان تنها به ویژگی هایی از تحقیق اشاره کرد که سبب امتیاز و برتری آن در حوزه مورد نظر می شود.

به طور کلی می توان نتیجه گرفت که بخش مرور ادبیات باید دربردارنده اطلاعات ضروری تحقیق و روند تکمیل آن باشد. پرهیز از زیاده گویی و انتخاب افعال و کلمات فنی متناسب با تحقیق می تواند به روانی مقاله و جذب مخاطب کمک کند. از سوی دیگر، انسجام بین مواردی که به آن ها پرداخته می شود، از جمله، ترتیب بیان آثار ومطالعات گذشته و یافته های مرتبط با موضوع تحقیق از مسائل اساسی در حفظ انسجام مطالب و جریان منطقی تحقیق به شمار می روند.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.