مهر ۰۵, ۱۳۹۹

چکیده مقاله در۱۰ گام: خلق یک چکیده تاثیرگذار

چکیده مقاله در۱۰ گام: خلق یک چکیده تاثیرگذار

چکیده مقاله مانند یک تریلر فیلم است. پیش‌نمایشی از مقاله ارائه می‌دهد، نکات کلیدی را برجسته می‌کند و به مخاطبان کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند آیا کل کار را مطالعه کنند یا خیر.

چکیده‌ها محور مقاله محسوب می‌شوند، چراکه بسیاری از هیئت تحریریه‌های نشریات، تنها بر اساس چکیده مقاله به آن توجه کرده و آن را خواهند خواند.

البته اگه بخواین بیشتر در مورد چکیده مقاله و انواع  چکیده ها اطلاعات تکمیلی کسب کنین، توصیه می کنم که ابتدا مقاله زیر رو بخونید و بعدش بیاین سراغ این مطلب!

چکیده و تقسیم بندی انواع چکیده مقالات (کلیک کنید)

اگر چکیده مقاله شما نتواند توجه جلب کند و درک درست و خوبی را در آن‌ها به وجود آورد، احتمال بسیاری برای اینکه مقاله شما را رد کنند وجود دارد.

علاوه بر این، حتی پس از انتشار مقاله، چکیده مقاله اولین و شاید تنها چیزی است که خوانندگان از طریق جستجوی الکترونیکی به آن‌ دسترسی خواهند داشت. آن‌ها فقط در صورتی مقاله شما را خواهند خواند که چکیده از نظرشان جالب باشد.


در مطالعات علوم انسانی و علوم اجتماعی، چکیده معمولاً از نوع توصیفی است؛ به این معنی که موضوع پژوهش و یافته‌هایش را توصیف می‌کند، اما معمولاً اطلاعات خاصی در مورد روش‌ها و نتایج ارائه نمی‌دهد.

این نوع چکیده‌ها همچنین ممکن است برای مقالات مروری یا مقالات همایشی (کنفرانسی) نیز استفاده شوند. از سوی دیگر، در نگارش علمی، چکیده‌ها معمولاً برای توصیف زمینه، روش‌ها، بیان یافته‌ها و نتیجه‌گیری‌ها -چه با عناوین فرعی چه بدون آن- به کار می‌روند.

حالا چگونه نکات ضروری کل مقاله خود اعم از اینکه دلیل انجام این تحقیق چه بوده است؟ اهداف تحقیق، چگونگی دستیابی به آن‌ها و یافته‌های اصلی پژوهش را در پاراگرافی تنها به‌اندازه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه جای دهید؟ این کار ساده نیست، اما در اینجا از یک راهنمای ۱۰ مرحله‌ای خواهیم گفت که انجام این کار را برای شما ساده‌تر خواهد کرد:

 1. چکیده را بعد از اتمام نگارش مقاله خود بنویسید.

 2. اهداف، فرضیه‌ها و نتیجه‌گیری‌های خود را از بخش مقدمه و نتیجه‌گیری مقاله انتخاب کنید.

 3. کلمات و عبارات کلیدی را از قسمت روش‌ها انتخاب کنید.

 4. نتایج اصلی را از بخش نتایج خود استخراج نمایید.

 5. اکنون جملات و عبارات انتخاب‌شده در مراحل ۲، ۳ و ۴ را در یک پاراگراف واحد به ترتیب زیر بنویسید: مقدمه، روش‌ها، یافته‌ها و نتیجه‌گیری.

 6. اطمینان حاصل کنید که این پاراگراف حاوی موارد زیر نباشد

 • اطلاعات جدیدی که در این مقاله وجود ندارد.

 • اختصارات نامفهوم یا نام‌های گروهی(منظور اسامی خاص گروه‌ها است).

 • بحث در مورد پیشینه پژوهش یا نقل‌قول‌هایی از منابع گوناگون.

 • جزئیات غیرضروری در مورد روش‌های استفاده شده.

 1. تمام اطلاعات اضافی را حذف کنید (با توجه به مواردی که در مرحله ۶ بیان شد) و سپس جملات خود را ویرایش کنید تا مطمئن شوید که مطالب به‌خوبی انتقال می‌یابند. ترجیحاً به ترتیب زیر: هدف؛ طرح مطالعاتی اولیه، روش‌شناسی و شیوه‌های مورداستفاده، یافته‌های مهم؛ خلاصه‌ای از تفسیرها، نتیجه‌گیری‌ها و استنباط شخصی.

 2. اطمینان حاصل کنید که بین مطالب ارائه‌شده در چکیده مقاله و در متن مقاله، همخوانی وجود دارد.

 3. از همکار خود بخواهید که چکیده مقاله شما را مرور کند و کنترل کند که هدف، فرضیه، روش‌ها و نتایج مطالعه دقیقاً بیان شده باشند.

 4. بررسی کنید که آیا چکیده نهایی با دستورالعمل‌های مجله موردنظر (تعداد کلمه، نوع چکیده، موارد توصیه‌شده برای ارائه در چکیده و غیره) مطابقت دارد.

   

اکنون بر اساس این ۱۰ مرحله، چکیده مقاله خود را در ذهنتان بازبینی کنید. مطمئن هستم که می‌توانید آن را اصلاح کنید و نگارش آن را جذاب‌تر سازید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که به برخی از بهترین مقالاتی که در طول بررسی ادبیات مقاله خود خوانده‌اید، بازگردید. تعجب نکنید اگر متوجه شدید که آن‌ها نیز با برخی از بهترین چکیده‌هایی که شما دیده‌اید برخورد کرده‌اند!

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.