مرداد ۱۳, ۱۴۰۰

چرا نباید هر اطلاعاتی را در قالب جدول ارائه کنیم؟

چرا نباید هر اطلاعاتی را در قالب جدول ارائه کنیم؟

سوال: آیا در یک مقاله علمی همواره می توان از جدول برای ارائه نتایج استفاده کرد؟

قبل از اینکه به بحث “چگونه یک جدول مؤثر طراحی کنیم” بپردازیم، اجازه دهید تا ابتدا در مورد “ضرورت و نیاز جدول در یک مقاله علمی” بحث کنیم.

در ادامه ۵ مورد از مواردی که استفاده از جدول در یک مقاله علمی موردنیاز نیست را باهم بررسی خواهیم کرد. رعایت این نکات در مقاله نویسی بسیار با اهمیت است.

همواره به عنوان یک اصل اساسی این نکته را مد نظر داشته باشیم که یک جدول ارائه نمی‌شود مگر اینکه یک سری اطلاعات به‌صورت تکراری نمایش داده شوند.

 

اما توجه داشته باشیم که هر داده‌ای از یک مقاله علمی را نباید در قالب جدول ارائه کنیم بلکه داده‌ها و نکات کلیدی در قالب جدول می‌آیند و از طرفی، در برخی مجلات هزینه چاپ جدول بالاتر از نوشتن یک متن معمولی است و از این لحاظ هم باشد حساب کار را بکنیم.

اگر فقط یک سری اطلاعات اثبات‌شده و کلیدی رادارید باید آن‌ها را در متن توضیح قرار دهید و اصلاً ضرورتی ندارد که آن‌ها را مانند جدول ۱ و ۲ ارائه نمایید. شاید از این نمونه جداول در مقالات علمی و مقالات ISI دیده باشید اما ارائه این اطلاعات در قالب جدول هیچ ضرورتی ندارد.

در ادامه به بحث و بررسی دقیق‌تری دراین‌باره می‌پردازیم.

مثال ۱:

ارائه اطلاعات مقاله علمی در قالب جدول ۱ مناسب نیست! چرا؟

چون دو ستون دارد که شرایط طبیعی را نشان می‌دهد. اما نه متغیرها در آن لحاظ شده‌اند و نه اطلاعات.

اگر درجه حرارت (Temp) یک متغیر باشد پس می‌تواند ستون خود را داشته باشد. ولی اگر تمام آزمایش‌ها در یک درجه حرارت یکسان اجراشده باشند تکلیف چیست؟ در اینجا لازم است تا اطلاعات موردنظر در بخش “مواد و روش ها” آورده شود و نیازی به نوشتن در ستون جدول نیست.

اطلاعات ارائه‌شده در جدول بالا را می‌توان در خود متن نیز آورد به‌گونه‌ای که برای خواننده متن نیز راحت باشد. و بدون اینکه فضایی برای جدول در مقاله علمی اشغال شود.

مثلاً جدول بالا را می‌توان به‌صورت متن زیر در مقاله بیان کرد:

Aeration of the growth medium was essential for the growth of Streptomyces coelicolor. At room temperature (24°C), no growth was evident in stationary (unaerated) cultures, whereas substantial growth (OD, 78 Klett units) occurred in shaken cultures


مثال ۲:

به جدول ۲ توجه کنید. در ستون‌های این جدول موارد مشابه وجود ندارد. پس در نگاه اول به نظر می‌رسد که جدول خوبی باشد.

اما آیا واقعاً این‌گونه است؟

آنچه به نظر می‌رسد این ست که ستون متغیرهای غیرمستقل (ستون درجه حرارت یا Temp) به‌اندازه کافی با تغییر همراه است که می‌شود گفت که موردقبول است اما ستون دوم این جدول (رشد و نمو در ۴۸ ساعت) بعضا تعداد قابل‌توجهی عدد صفر دارد.

خب حالا این سؤال پیش می‌آید که آیا می‌توان این جدول را با یک متن معمولی در مقاله جایگزین نمود؟

کمی در داده‌های ارائه‌شده این جدول دقت کنید:

هر وقت شما جدولی را دیدید که تعداد زیادی صفر دارد (با هر واحدی که اندازه گرفته‌شده است) و یا تعداد زیادی عدد ۱۰۰ مشاهده کردید (درحالی‌که اعداد به‌صورت درصد بیان‌شده باشند) باید در مورد وجود یا جایگزین کردن آن با متن از خودتان سؤال بپرسید.

پس نتیجه بررسی نشان می‌دهد که جدول ۲ هم کاملاً بی‌مصرف است . زیرا که همه آنچه می‌خواهد ارائه کند در قالب یک متن کوتاه به‌صورت زیر بیان می‌شود:

The oak seedlings grew at temperatures between ۲۰ and 40°C; no measurable growth occurred at temperatures below 20°C or above 40°C


مثال ۳:

علاوه بر صفرها و صدها در علامت‌های مثبت (+) و منفی (-) هم شک کنید.

جدول ۳ یک نمونه از این جداول است که نسبتاً زیاد به چاپ می‌رسد. گرچه ظاهر قضیه شان می‌دهد که مقدار زیادی اطلاعات مهم و کاربردی را ارائه می‌دهد.

این جدول دقیقاً می خواد متن زیر را بیان کند:

S. griseus, S. coelicolor, S. everycolor, and S. rainbowenski grew under aerobic conditions, whereas S. nocolor and S. greenicus required anaerobic conditions


مثال ۴:

گرچه بسیاری از محققان معتقدند که باید تمامی داده‌های عددی را در جدول ارائه کرد، اما در برخی موارد لازم است تا جدول با متن معمولی جایگزین گردد.

جدول ۴ یکی دیگر از جداولی است که باید به‌صورت متن ارائه گردد و نه در قالب جدول!

 

همان‌گونه که در پاورقی جدول گفته‌شده است، متوجه می‌شویم که به لحاظ آماری نتیجه حاصل‌شده هم بسیار مهم نیست. حتی اگر این اطلاعات ارزش چاپ کردن داشتند، آنگاه در بخش ارائه نتایج به‌جای جدول ۴ می‌توان این جمله را اضافه کرد:

The difference between the failure rates – 14% (5 of 35) for nocillin and 26% (9 of 34) for potassium penicillin V  – was not significant (P=0.21

در نمایش اعداد، تنها آنهایی که مهم هستند را بیاورید. موارد غیر مهم (از لحاظ آماری) ممکن است که خواننده را دچار سردرگمی‌کند. چون در مورد صحت و دقت آزمایش شک و شبهه ایجاد می‌کند. زیرا آن‌ها فقط باعث مشکل و پیچیده شدن مقایسه اطلاعات و داده‌ها می‌شوند.


مثال ۵:

از دیگر جداول بی فایده و غالبا غیر معمول در مقاله علمی، لیست لغات و کلمات است. به عنوان مثال به جدول زیر توجه کنید.

این گونه اطلاعات را خیلی راحت می‌توان داخل متن مقاله آورد. یک نفر ویراستار فنی خوب، به راحتی می‌تواند این گونه جداول را حذف کند و به‌جای آن لغات و کلمات را در متن مقاله توضیح دهد.

 

به عنوان نتیجه‌گیری: داده‌ها و اطلاعات را می‌توان به سه صورت متن، جدول و یا شکل ارائه کرد. حتما باید توجه داشت که هرگز یک گونه داده یا اطلاعات مشابه را با بیش از یک روش توضیح ندهید و فقط یکی از این روش ها را انتخاب نمایید. برای انتخاب اینکه در قالب متن ارائه گردد یا جدول لازم است تا نکاتی را مد نظر داشته باشیم. ۵ مورد از این موارد را باهم مرور کردیم.

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.