مهر ۰۵, ۱۳۹۹

نامه پاسخ به داوری مقاله

نامه پاسخ به داوری مقاله
پاسخ به داوری مقاله همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع اگه نگیم همه، اما درصد قابل توجهی (مثلا ۹۹%!!!) از مقالات باید حداقل یک‌بار قبل از پذیرش توسط نشریه، مورد تجدیدنظر و اصلاح قرار بگیرند!علیرغم اینکه که بیشتر نویسندگان و محققان تلاش و کوشش زیادی برای نگارش مقاله خود انجام می‌دهند، اما این اتفاقی است که همواره رخ می‌دهد.

اگه با این مقدمه، قبول کنیم که حتما این قضیه برای هر فردی اتفاق می افته، پس باید حتما بدونیم که در پاسخ به نظرات داورهای مقاله، چه نکاتی رو باید رعایت کنیم. 

در این مقاله سعی کردیم که به صورت خیلی دقیق بخش های عمده ای که اکثر دوستان کمتر اطلاع دارن رو گزارش کنیم و راهکار های لازم را هم بدیم. پس توصیه می کنم که تا پایان این مقاله با ما باشید و قول میدم که نکات آموزنده خوبی برای شما خواهد داشت.

 

دوره انتظار برای اکثر نویسندگان، جهت اینکه منتظر پاسخ از سوی نشریه بمانند آن‌ها را دچار هیجان و اضطراب غیرقابل‌توصیفی می‌کند. صرف‌نظر از انتظارات نویسنده یا واکنش‌های بعدی نسبت به نظرات داوری مقاله، نویسندگان باید از نوع خاصی نامه جهت پاسخ دادن به چنین بازخوردی از سوی آن‌ها استفاده کنند. در طی این مرحله، نویسندگان تمایل دارند با مسئله چگونگی نوشتن پاسخ به داوری مقاله آشنا شوند.
هنگامی‌که نویسنده نظرات نشریه را مبنی بر پذیرش به‌شرط اصلاحات عمده (major revise) یا جزئی (minor revise) دریافت می‌کند، باید مقاله خود را بر اساس نظرات داوری هم‌تراز (peer review) تجدیدنظر کند.

مطالعه بیشتر: اطلاعات بیشتر در مورد داوری هم تراز (Peer Review)

و اما نامه پاسخ به داوری مقاله چیست؟؟؟

اگه بخوایم “نامه پاسخ به داوری” رو تعریف کنیم: بعد از دریافت نظرات داور ها در مورد مقاله ارسال شده، نویسندگان با درنظر گرفتن نظرات داوران، مقاله “اصلاح شده” (revised) را به نشریه ارسال می کنند درحالی‌که یک پاسخ دقیق به تمام نکاتی که داوران متذکر شده‌اند همراه آن ارسال می شود. این نامه پیوست به مقاله اصلاح شده شده، باید خطاب به سردبیر فرستاده شود و در آن پاسخ‌های نویسنده به نظرات داوران ارائه شود. به این نامه که فرمت خاصی هم دارد، نامه پاسخ به داوری مقاله گفته می شود. 

این نامه اغلب به‌عنوان «نامه پاسخ به داوری مقاله» یا response to reviewers comments خوانده می‌شود.

اینکه نامه پاسخ به داوران مناسبی برای ارسال به همراه مقاله تجدیدنظر شده نوشته شود بسیار اهمیت دارد. این نامه پاسخ به داوری مقاله به صورت زیر نوشته می شود:

نامه پاسخ به داوری مقاله خود را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

بخش اول: مقدمه نامه خطاب به سردبیر مجله

بخش دوم: شامل پاسخ‌های دقیق و جزئی به نظرات داورهای مقاله

نمونه نامه انگلیسی به سردبیر ژورنال را با ذکر عنوان مقاله شروع کنید. یک پاراگراف کوچک به تشکر از داوران برای اینکه وقت گران‌قدر خود را صرف بررسی مقاله شما کرده‌اند اختصاص دهید و از نظرات مفیدشان تشکر کنید. ذکر نمایید که از نظراتی که ارائه داده‌اند قدردانی می‌کنید و این نظرات قطعاً به شما کمک خواهد کرد تا کیفیت مقاله خود را بهبود بخشید. نامه‌های پاسخ به داورانی که از داوران تشکر می‌کنند، از همان ابتدا یک لحن مثبت را به آن‌ها انتقال می‌دهند.

اگر پاسخ‌های خود را در برگه‌ای جداگانه می‌نویسید، پاراگرافی در آن بگنجانید که به‌طور مبسوط، خلاصه‌ای از تغییرات عمده‌ای که در مقاله بر اساس نظرات داوران انجام داده‌اید را شرح داده و ذکر کنید که در برگه‌ای جداگانه پاسخ دقیقی به نظرات داوران ارائه نموده و آن را ضمیمه نامه کرده‌اید؛ اما اگر پاسخ‌های خود را در همان برگه می‌نویسید ذکر کنید که بخش بعدی شامل پاسخ‌های شما به نظرات داوران است.

نشان دادن (ارجاع دادن به) نظرات داوران می‌تواند کاری دشوار باشد، به‌خصوص اگر نظرات زیادی از سوی آنان ارائه‌شده و نظرات طولانی نیز باشند. در اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم که هنگام نشان دادن نظرات داوران آن‌ها را در ذهن داشته باشید:

۱) هر یک از نکات مطرح‌شده توسط سردبیر و داوران را در نامه به سردبیر ژورنال به‌دقت نشان دهید: هر اظهارنظری از سوی داوران را در نامه خود کپی کرده و بلافاصله پس از ذکر هر نکته به شیوه‌ای صریح و مختصر توضیحات خود را بیان نمایید. دقت کنید که هیچ‌یک از نکات مطرح‌شده توسط داوران یا سردبیر بدون پاسخ نمانده باشد. حتی اگر با نکته‌ای موافق نیستید یا تغییری در آن نکته پیشنهادی انجام نداده‌اید، لطفاً آن را ذکر کنید و دلایل تصمیم خود را نیز توضیح دهید.

۲) پاسخ‌های نکته به نکته ارائه دهید: نکات پیشنهادی داوران را شماره‌گذاری نموده و به‌طور متوالی به آن‌ها پاسخ دهید. تغییرات انجام‌شده در مقاله را برجسته کرده و یا با ذکر شماره خطوط در نسخه اصلی مقاله و نسخه بازنگری شده، آن‌ها را مشخص کنید.

نظرات داوران را به‌صورت درشت شده (Bold) بنویسید تا از پاسخ‌های شما متمایز و قابل‌تشخیص باشند. این باعث می‌شود که توجه سردبیر یا داوران به آنچه انجام داده‌اید کاملاً جلب شود.

۳) نظرات داوران را دسته‌بندی کنید: اگر نظرات داوران زیاد است دسته‌بندی آن‌ها به شما در ارائه نامه‌ای بهتر کمک خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال، تمام نظرات مربوط به روش‌شناسی را می‌توان باهم گروه‌بندی کرد، پیشنهاد‌ها و نظرات مربوط به بیان (زبان) پژوهش می‌تواند زیر یک دسته قرار گیرد و به همین ترتیب ادامه می‌یابد. اگر تصمیم دارید کار را به این شیوه انجام دهید، حتماً جمله‌ای مانند «من پاسخ‌های خود به نظرات و پیشنهاد‌ها داوران را به‌منظور دستیابی به رویکردی یکپارچه در پاسخگویی و تجدیدنظر به چند دسته تقسیم نموده‌ام» را به نامه خود اضافه کنید.


I have separated my responses to the reviewers’ comments according to several categories in order to achieve an integrated approach in my responses

 

۴) اگر نظرات داوران در قالب پاراگراف هستند، آن‌ها را به نکات تقسیم کنید: اگر نظرات داوران به‌صورت پاراگراف‌های بزرگ به شما ارائه‌شده‌اند، آن‌ها را به نکات جداگانه‌ای تقسیم کنید تا بتوانید به‌صورت جداگانه نیز در نامه خود نشان داده و به آن‌ها پاسخ دهید.

اگر منظور توضیح یا نظری خاص را به‌درستی متوجه نشدید، پاسخ خود را با توضیح در مورد آنچه از آن پیشنهاد داوران درک نموده‌اید، آغاز کنید.


۵) درصورتی‌که احساس می‌کنید داور مطلبی را اشتباه درک کرده است، مؤدبانه در مورد آن توضیح داده و منظور خود را شرح دهید:
داوران متخصصانی هستند که دانش و معلومات وسیعی درزمینۀ فعالیت خود دارند؛ بنابراین، اگر احساس می‌کنید که یک داور نکات خاصی را اشتباه درک کرده، احتمالاً به خاطر عدم وضوح کافی در مقاله شماست. در چنین مواردی، سوءتفاهم ایجادشده را مؤدبانه ذکر کنید و از آن رفع ابهام ارائه نمایید.


مطالعه بیشتر: 

پاسخ به داوری مقاله   پاسخ به نظرات متضاد داوران


به‌عنوان‌مثال، می‌توانید بنویسید: «متأسفم که این بخش از مقاله پژوهشی من به‌طور واضح بیان نشده است. من باید توضیح

می‌دادم که … . این بخش از مطالب را موردبازنگری قرار داده و حضور شما ارائه می‌نمایم.”

I am sorry that this part was not clear in the original manuscript. I should have explained that….I have revised the contents of this part

۶) اگر نمی‌توانید نکته پیشنهادی داوران را در مقاله خود تغییر دهید، برای این کار دلیل ذکر کنید: اگر در نظرات داوران نکته‌ای وجود دارد که نمی‌توانید به آن توجه نموده و در مقاله خود موردبازنگری قرار دهید در نامه پاسخ به داوران توضیح دهید که چرا نمی‌توانید این کار را انجام دهید؛

مثلاً اگر داور از شما خواسته است داده‌های بیشتری ارائه کنید یا آزمایش‌های دیگری انجام دهید و شما احساس می‌کنید انجام یا ارائه آن‌ها لازم نیست، مسائل شخصی مانند کمبود بودجه یا زمان را به‌عنوان دلایل این کار بیان نمایید؛ اما توجه داشته باشید که برخوردی منفی نسبت به این نظر نشان ندهید و در پاسخ خود احترام را رعایت کنید.

نخست، از داور برای تحلیل عمیق و نظرات مفید ایشان تشکر کنید. سپس توضیح دهید که به چه دلیل احساس می‌کنید نباید و یا نمی‌توانید آن مطلب را تغییر دهید و به‌طور کامل نظر داور را در مقاله اعمال کنید. پاسخ شما باید روشن و منطقی بوده و با ارائه دلایل همراه باشد.

۷) هنگام اضافه کردن داده‌ها یا نمودارهای جدید، محل آن‌ها را در مقاله ذکر کنید:

 

اگر داده‌ها، جداول، اشکال یا نمودارها و … جدیدی را به مقاله خود افزودید، مکان دقیق این اطلاعات افزوده‌شده را در مقاله یادآور شوید.

شماره صفحه، شماره نمودار و … را ذکر کنید.

اگر لازم است، اطلاعات تکمیلی‌ای را ضمیمه کنید تا داور یا سردبیر همه موارد لازم را در اختیار داشته باشند و مجبور نباشد آن‌ها را جستجو کنند.

۸) رعایت لحن مؤدبانه و احترام در سرتاسر نامه:

به یاد داشته باشید که داوران زمان و تلاش زیادی را در ارزیابی مقاله شما صرف کرده‌اند. حتی اگر بعضی از نظرات آن‌ها منفی باشد، نباید آن را به‌حساب غرض‌ورزی شخصی گذاشت. داوران از کار شما انتقاد می‌کنند نه از شما و نظرات آن‌ها باعث ارتقا سطح کار شما خواهد شد. حتی اگر احساس می‌کنید برخی از نظرات نامطلوب یا غیرمنطقی هستند در لحن خود مؤدب بوده و نامه‌ای محترمانه بنویسید.

بعضی‌اوقات پیش می‌آید که داوران نظرات متضادی داشته باشند؛ اما به یاد داشته باشید که هر یک از آن‌ها نامه پاسخ به داوران را خواهد خواند، بنابراین بهتر است نسبت به همه داوران به یک اندازه مؤدب باشید. لحن نامه بسیار مهم است.

۹) نامه “پاسخ به داوری مقاله” را به شیوه‌ای مناسب به پایان برسانید:

به اینکه چگونه نامه پاسخ به داوری مقاله را به پایان می‌رسانید بسیار دقت کنید. استفاده از یک جمله پایانی‌ مانند چنین جمله‌ای می‌تواند مفید و تحسین‌برانگیز باشد: «ازآنجایی‌که تمام اصلاحات انجام ‌شده است، امیدوارم که مقاله بدون نیاز به تغییرات بیشتری پذیرفته شود».

Since all the corrections have been made, we hope the manuscript will now be accepted without any further changes

یک پایان ساده اما مؤدبانه می‌تواند این‌گونه باشد: «امیدوارم تا خبری در خصوص پذیرش مقاله ام در این نشریه بشنوم. خوشحال خواهم شد تا به سؤالات و نظرات دیگری که ممکن است از سوی شما بیان شود پاسخ دهم.» چنین پایان رسمی‌ای بسیار مؤدبانه بوده و نشان‌دهنده تمایل شما به انجام تغییرات در صورت لزوم خواهد بود.

We look forward to hearing from you regarding our submission. We would be glad to respond to any further questions and comments that you may have

در لینک زیر یک نمونه نامه پاسخ به داوران را برای شما عزیزان قرار داره ایم. با کلیک بر روی دکمه زیر دانلود نمایید.

به این مقاله چند امتیاز می دهید؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.5 (4 رای)

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

75 نظر

 1. حمید

  با سلام،
  مقاله بنده در مجله علمی-پژوهشی داخلی بازنگری کلی خورده و سردبیر ۲ ماه و نیم فرصت داده!
  تقریبا بعد از ۲ هفته اصلاحات را در حد توان برطرف کردم، به نظر شما زمان ارسال پاسخ ها میتونه بر نگرش سردبیر تاثیر بذاره؟

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام.

   مدت زمانی که درنظر گرفته شده است صرفا حداکثر زمان پاسخگویی شما می باشد و شما از یک روز تا دو ماه و نیم میتوانید پاسخ های خود را ارایه دهید و در همین بازه مشخص شده، زمان پاسخگویی هیچ تاثیری در نگرش سردبیر ندارد و صرفا نحوه پاسخگویی به کامنت ها و متقاعد سازی داوران مهمترین عامل اکسپت مقاله شما است.
   موفق باشید

   پاسخ
 2. amir

  با سلام و تشکر از راهنمایی های مفید سازنده شما
  مقاله من ریوایز خورده و باید به این سوال پاسخ بدم ولی واقعا نمیدونم چطور جواب خوب و قانع کننده ای براش بنویسم.اگه امکانش هست بهم کمک کنید.
  ممنونم
  since the use of internet has tremendously increased in the last decade and more and more businesses have been online, there is required to study many important criteria before an optimal solution can be proposed

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام دوست گرامی.

   گر چه بسیار دشواره که بدون بررسی مقاله تون نظر بدهم ولی انچه که از کامنت بر می اید یک کامنت اساسی (critical) محسوب می شود و میبایست وقت و دقت کافی برای پاسخگویی به ان اختصاص دهید.
   گویا در مطالعه خود پارامترهایی را انتخاب نموده اید که داور با انتخاب این پارامترها برای مطالعه تان موافق نیست و معتقد است که پارامترهای مهم دیگری در سالهای اخیر و با رشد تکنولوژی و اینترنت نیز بوجود امده که شما لحاظ نکرده اید. اگر این چنین است حتما باید پارامترهای بروز و مهم را در مطالعه لحاظ کنید و ضمن موافقت با نظر داور مقاله را کاملا تغییر دهید اما اگر موافق نیستید حتما می بایست مستندات دیگری مثلا مقالاتی که اخیرا چاپ شده اند و همین پارامترها را در نظر گرفته اند را در مقاله و نامه پاسخ به داوری ذکر کنید و کاملا داور را قانع کنید که به اندازه کافی از بحث روز مطلع هستید و همه جوانب را لحاظ کرده اید. در بخش مقالات سایت نحوه پاسخ به داوری و مخالفت با نظر داور را هم مطالعه کنید . اگر توضیحاتی بیشتر هم بفرمایید بهتر قادر خواهم بود کمکتون کنم. موفق باشید.

   پاسخ
   1. Amir

    ممنونم از پاسخ کامل و واضحتون
    راستش من برای پذیرش مقاله عجله دارم و میخوام طوری بهشون بگم که تو کارهای آتی سعی دارم بهبودهایی رو روی روش ارائه شده در این مقاله بدم و پارامترهای بیشتری رو در نظر بگیرم. ولی نمیدونم چطور جمله بندی کنم که توحیه بشن و فکر نکنند که خواستم از سر خودم رد کنم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    پاسخ
 3. لیلا امیری

  با سلام و احترام
  من چند روز به دنبال جواب سوالی بودم که پیدا نمی کردم.
  از اینکه به محض ورود به سایت آنلاین بودید و جواب دادید سپاسگزارم.
  امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشید.

  پاسخ
 4. حسینی

  با سلام
  ممنون به خاطر مطالب مفیدتون
  من مقاله ام ریوایز خورده، کامنت داور بیشتر در مورد مطابقت نداشتن اعداد شکل و متن است، من اعدادی که در نمودارم هست به صورت رند در متن آورده ام، آیا الان مجاز هستم که اعداد داخل شکل را هم رند کنم.

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام و تشکر از نظرتون.

   در خصوص تعداد اعشار در مقاله حتما با استاد راهنما مشورت کنید یا در بین مطالب علمی مورد اعتماد در اینترنت جستجو کنید که تعداد اعداد بعد اعشار را باید گزارش کنید. اما به سوال شما مشخصا برگردیم، اشکال و ایرادی ندارد که شما جداول و اشکال را اصلاح کنید اما در نامه پاسخ به داوری حتما به این نکته اشاره کنید که تغییرات ناشی از رند شدن اعداد است.

   به امید اکسپت مقاله تان!

   موفق باشید

   پاسخ
 5. M3ISAM

  سلام مدیریت گرامی سایت
  ممنون از مطالب مناسب و جواب های مفیدی که به اشتراک میذارید
  به مشکلی برخوردم.
  مقاله ارسالی من به یکی از ژورنال های علمی پژوهشی مهندسی داخلی بعد ۳ ماه از ارسال، بازنگری کلی خورده ولی بدون هیچ جزئیات و کامنتی از سوی داوران. حتی با تماسی که با دفتر نشریه داشتم همین جواب بازنگری کلی رو شنیدم و هیچ جزئیات و کامنتی ارائه نشد. میخواستم راهنمایی بفرمایید. ممنون

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام.

   اولا تبریک میگیم که مقالتون در استانه قبول شدن است.

   این مورد شاید در یک مجله بین المللی غیرطبیعی به نظر برسد، اما برای برخی مجلات داخل کشور تا حدودی بعید نیست. در صورتی که تمامی فایل های ارائه شده از طرف داوران و ایمیل ادیتور را به دقت بررسی کرده اید و طی تماس با دفتر مجله، مطمئن شده اید که داوران هیچ کامنتی بر روی مقاله شما پیشنهاد نداده اند، از این فرصت برای یک بازبینی مجدد و بروز کردن احتمالی برخی بخش ها (مثلا بخش اینتروداکشن) استفاده کنید و در کاور لتر نیز به این موضوع که کامنتی از طرف مجله دریافت نکرده اید اشاره کنید و ورژن ریوایز مقاله را سابمیت کنید.

   به امید اکسپت سریع!

   موفق باشید

   پاسخ
 6. سپهری

  با سلام و احترام
  بنده اتفاقی با سرچ اینترنتی با پیج شما اشنا شدم. مطالب ارزنده و کاربردی ارایه کرده اید. سپاسگزارم از محبت شما

  پاسخ
 7. فاطمه

  سلام ممنونم بخاطر سایت بسیییار عالی و وقتی که بخاطر ما می گذارید.
  مقاله بنده revised خورده و ممنون میشم منظور این کامنت زیر را بفرمایید. یه دنیا ممنون
  In my standpoint there is no physical relevance to consider a solid with airfoil shaped cross sections, since the wing structures itself is a compound structure. This means among the structural parts of a wing box there are beams and shells. Therefore, the argument of relevancy of this investigation is questionable, is based on airfoil shapes beam cross sections as the contribution to the state of the art.

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام و درود

   این کامنت خیلی تخصصی است و در حوزه دانش اینجانب نیست. اما انچه متوجه شدم این است که ساختار بال ها (wing) را بصورت سالید در نظر گرفتید ولی داور معتقده که بخاطر اینکه ساختار بال ها متشکل از چندین قطعه ایت این فرض محل اشکال است. برای پاسخ به این کامنت می بایست مقالاتی که فرضی مشابه شما داشته اند را لیست کنید و به دفاع از فرضیه و ادعای خود بپردازید. با توجه به کامنت قبلی، پاسخ به داوری چنین مقاله ای ظرافت خاصی میخواهد چون داورها بسیار کریتیکال و نقادانه کارتون رو بررسی کردند.

   موفق باشید

   پاسخ
 8. فاطمه

  سلام ممنونم بخاطر سایت بسیییار عالی و وقتی که بخاطر ما می گذارید.
  مقاله بنده revised خورده و کامنت های زیادی براش گذاشتن این رو متوجه نمیشم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  In summary, the paper as it is does not reflect a contribution to the literature. A few test cases are presented and further, any numerical – experimental comparison was presented to support the efficiency of the proposed approach.

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست گرامی.
   خوشحالیمکه حضور گرم شما رو داریم.
   این کامنت دو بخش داره و شما می بایست به هر دو بخش بصورت دقیق پاسخ بدهید.
   بخش یا همون جمله اول میگه کلا کار شما نواوری نداشته و چیزی به دانش موجود اضافه نکرده که حتما لازمه در پاسخ به صورت شفاف به نواوری ها و تولید دانش در زمینه تحقیق انجام شده اشاره کنید. به عنوان مثال شاید لازم باشه نصف صفحه یا بیشتر در حد یک صفحه توضیحات و دفاعیه از خودتون ارایه بدهید. و این موارد رو هم در متن مقاله منعکس کنید.
   بخش دوم کامنت داور ناظر بر این قضیه است که نتایج و یافته های خودتون رو با مدلهای موجود در دیگر مقالات و یا رفرنس های علمی مقایسه نکردید که این مورد هم خیلی مهمه و اگر انجام ندهید ممکنه مقالتون رد بشه. کلا این کامنت خیلی سنگینه و اگه داور و سردبیر رو قانع کنید میتونید شانس اکسپت داشته باشید.

   پاسخ
 9. آرام

  سلام و سپاس فراوان
  مقاله ای از پایان نامه دکتری بنده به چاپ رسیده که نویسنده مسئول استاد راهنما و من نویسنده اول هستم دیروز دعوت نامه ای از کانادا با تقبل ۲۵% از هزینه های مسافرت و اسکان برای استاد راهنما آمده برای سخنرانی در خصوص این مقاله.
  سوال بنده این است
  آیا نویسنده اول می تواند به جای نویسنده مسئول برای این سخنرانی اعزام شود و چگونه باید اقدام کرد؟
  اگر استاد راهنما درخواست کند مشکل حل شدنی است؟

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست گرامی

   نه خیر ایرادی ندارد و شما یا نویسنده دیگری هم میتواند از طرف سایر نویسندگان جهت ارائه مقاله در کنفرانس حاضر شود. در فرم هایی که کنفرانس برای شما ارسال میکنند اطلاعات ارائه دهنده با موافقت سایر نویسندگان ارسال می گردد.
   موفق باشید.

   پاسخ
 10. آرام

  عرض سلام و خسته نباشید
  دراصلاحیه مجدد مقاله بنده یکی از داوران این جمله را کامنت گذاشته که منظور ش رو متوجه نشدم اگر راهنمایی کنید خوشحال و قدردان خواهم بود.
  The significant figures provided for the data in the body of the paper still seem excessive.

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام
   متشکرم.

   فکر میکنم داده های قابل توجهی در مقالتون استفاده کردین و برای اون داده ها هم کلی شکل (figure) رسم کردین. برای همین هم داور معتقده که تعداد شکل هاتون زیاده و باید به گونه ای کاهش بدین.

   پاسخ
 11. افرا

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتون، من یک سوال داشتم. با وجود اینکه در پارافرایز کردن مطالب اقتباس شده از سایر مجلات خیلی وسواس به خرج دادم و هیچ ارجاعی بدون رفرنس نیست، مقاله سریع و فقط یک ربع بعد از سابمیت و وریفای کردن من به دلیل وجود چهل درصد شباهت (کپی) ریجکت شد! ممکنه دلیلش این باشه که نرم افزارهای تشخیص سرقت ادبی، کلیدواژه ها و اصطلاحات تخصصی و پر تکرار رو کپی به حساب بیارن؟

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست گرامی
   ممنون از نظرتون.

   یک باور کاملا غلط وجود دارد که اگر متنی از یک مقاله برگزیده شود و در یک مطالعه جدید بکار گرفته شود با ذکر نام و مرجع آن، اینکار قانونی و صحیح است. در حالی که این امر کاملا غلط است و یکی از دلایل اصلی برگشت داده شدن مقاله مذکور در همان مراحل اولیه ارسال است. شما مجاز نیستید که جملات و تحلیل های دیگران (که در مقالات منتشر کرده اند) را مستقیما در متن مقاله خود بکار ببرید! بلکه باید با حفظ محتوا و مفهوم، جمله یا پارگراف مذکور رو بازنویسی یا پارافریزینگ کنید.

   پس اگر حتی پارافریز کرده باشین ممکن است دوباره با دقت بیشتری انجام دهید. زیرا در بحث سرقت علمی مجلات بسیار سختگیر شده اند و نرم افزار این مورد نیز بسیار حرفه ای و پیشرفته است. پیشنهاد میکنم شما در ابتدا بدانید دقیقا کجاها از نظر مجله کپی تشخیص داده شده و دقیقا همان بخش ها را بصورت حرفه ای بازنویسی کنید. اگر می

   حتما به لینک زیر سر بزنید:
   https://sharifhamyar.ir/product/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D9%82%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%AA%D9%86%DB%8C-%D9%87%D9%85%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%A7/

   پاسخ
 12. علیرضایی

  سلام
  من چند ماه پیش مقاله ای سابمیت کردم که امروز این جواب رو گرفتم. اما خوب با این ایراد مشکل دارم .
  ایرادی که گرفتن:
  · In its current state, the level of English throughout your manuscript does not meet the journal’s desired standard. There are a number of grammatical errors and instances of badly worded/constructed sentences. Please check the manuscript and refine the language carefully

  مقالمو یه استاد زبان ترجمه کرده که به نظر نمیاد ایراد گرامری داشته باشه.حتی زمانی که توی ورد تایپ می کردم سیستم غلط یاب ورد هم ایرادی نگرفته. با گرامرلی هم چک کردم و ایرادی نگرفت. با این حال من دوباره چک میکنم چیز مورد داری نمیبینم. به نظرتون چه ایرادی داره؟

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست گرامی
   مقالتون اشتباه گرامری دارد و البته این ایرادات به گونه ای است که نرم افزار گرامرلی هم نتوانسته پیدا کنه. علتش هم اینه که گرامرلی صرفا ماشینی بررسی میکنه و همه نوع ایرادات که میتونه مثلا ایرادات stylistic رو نمیتونه پیدا کنه. توصیه میکنم که مقاله رو به یک ویراستار نیتیو بسپرید که بررسی کنه.

   به نظرم جهت روشن شدن موضوع این لینک رو ملاحظه کنید

   https://sharifhamyar.ir/product/ویرایش-گرامری-مقالات-انگلیسی-طرح-طلای/

   پاسخ
 13. يزداني

  عرض سلام و خسته نباشید بابت این سایت فوق العاده
  می خواستم بدونم آیا فایل cover letter یا نامه پاسخ به داوران هم باید دارای شماره سطر باشد ؟
  با تشکر فراوان

  پاسخ
 14. بهار حاتمی

  با سلام و عرض ادب و تشکر از پاسخگویی
  در اصلاحات ارائه شده از سوی یکی از داوران محترم عبارت زیر خواسته شده که معنیشو متوجه نمیشم . لطف میکنید راهنمایی کنید .
  Section 3.1. Section cant be ending by picture.
  لازم به ذکر است که در انتهای این بخش شکلها و جداول مربوطه قرار داده شده است.
  با تشکر

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام
   خواهش می کنم. خوشحال میشیم که بتونیم کمک کنیم.

   برداشت من این است که سکشن گفته شده رو شما با یک عکس پایان دادید ولی توضیحات و بحث در مورد ان را انجام ندادین. بدیهی ه که بعد از هر عکس حداقل یک پاراگراف در مورد ان عکس توضیحات بنویسید.

   بعد از اضافه کردن نوشته ها و توضیحات لازم، می تونین متنی مشابه زیر در پاسخ به داور ارایه کنید:

   Thank you for your comment. We have managed to add more discussion to the manuscript. Respectful reviewer is refered to highlighed sentences on pageX

   موفق باشید.

   پاسخ
 15. اورعی

  با سلام
  مجله ای بعد از داوری با عنوان accepted after minor revision نامه ای جهت اصلاحات به ما ارسال کرد بعد از انجام اصلاحیات ما منتظر جواب شدیم اما بعد از ۴ ماه دوباره این پیغام آمده اما کامنتی از داوران در نامه ارسال شده دیده نمیشه
  حالا میشه نامه ای بدید که ما مقاله رو دوباره بفرستیم و نامه بزنیم ما قبلا اصلاحات را انجام دادیم و منظر نامه اکسپت بودیم که این نامه بدون کامنت برای ما ارسال شده

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست عزیز

   انطور که متوجه شدم شما اصلاحات مورد نیاز و پاسخ را تکمیل کرده و ارسال کرده اید اما بعد از ان تا ۴ ماه هیچ پیگیری نکرده اید در حالی که معمولا ۱ ماه بعد از ریوایز جزیی یا ماینور شما می توانید پیگیر کارتون بشین و نتیجه رو از سردبیر مجله بخواهید.

   این مورد که بعد از ارسال ریوایز در سیستم گم بشه و یا دوباره همون موارد رو بخوان خیلی به ندرت اتفاق می افته و شاید طی ۱۰ سال اخیر که تجربه های متعدد داشتم اصلا ندیدم به هر حال الان اتفاق افتاده….
   حتما ایمیلی به سردبیر مجله بزنین و همه اقدامات انجام گرفته رو بنویسین. میتونین در بخش هایی از متنتون از نوشته های زیر هم استفاده کنید

   Subject: ID of manuscript

   Body of email:

   Dear Dr. ….

   As per your request on …..[DATE] , we revised our manuscript according the the comments of respectful reviewers and submitted to your journal on [DATE] . but I have not heard of any decision from the journal.
   Surprisingly, last week we received an email asking for re-revising what we had done before.
   I will be most grateful if you could let me know the current status of the manuscript.

   Please also advise if you need any additional information for the manuscript.

   Thank very much for your consideration, and look forward to hearing from you soon.

   With kind regards,

   پاسخ
 16. سیمین

  سلام
  مقاله من توی ژورنال کیو وان با ایمپکت ۴٫۷ اکسبت شده و در مرحله ی قبل از پروفه. تو صفحه این ژورنال پایین گزینه ی
  Submit Your Paper، گزینه Supports Open Access قرارداره. می خواستم بدونم این ژورنال پولیه، اوپن اکسسه چیه کلا؟ چون پروسه ی سابمیت تا اکسبت ۲۰ روز طول کشیده الان نگران اینم قبل چاپ پول بخان؟اگه میشه راهنمایی کنین کی معلوم میشه پولیه و اینکه ما حق انتخابیم داریم؟ ممنونم

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست عزیز
   اسم مجلتون رو بفرمایید شاید بهتر بتونم کمکتون کنم.
   اما برای اطلاع خیلی راحت میتونین در بخش های guide for authors و یا فایل های post acceptance. و یا publication fee. رو در مجله سرچ کنید و ببینید که پولی هست یا نه. اگر این موارد رو هم موفق نشدین پیدا کنید ایمیلی برای سردبیر مجله ارسال کنید و همین مورد را سوال کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
    1. شریف همیار

     سلام.
     احتمال بسیار زیاد برای چاپ مقاله نیاز به هزینه ای نیست.
     اون گزینه ای که نوشته support open access به این نکته اشاره داره که اگر شما تمایل دارین مقالتون همواره ازاد برای دانلود باشه می تونین با پرداخت مبلغ مشخصی به مجله این اتفاق بیفته. پس برداشت من این است که هیچ هزینه برای چاپ عادی وجود نخواهد داشت.
     موفق باشید

     پاسخ
 17. يزداني

  عرض سلام و خسته نباشید بابت این خدمات این سایت خوب شما
  معنی دقیق این جمله از داور رو می خواستم
  Reviewer #2
  In summary, consider summarizing this study with depth estimates in previous sections, not developing a data inversion section.
  با تشکر از شما

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام و تشکر از نظرتون.

   در بخش summary شما می بایست صرفا یافته های اصلی یا key findings را ارائه کنید. اما گویا یک سکشن جدید ایجاد کرده اید. به همین دلیل دلور تذکر داده که ایجاد و توسعه یک سکشن جدید صحیح نیست و باید سکشن جدید رو به مکانی مناسب در بالاتر و قبل از summary منتقل کنید.
   موفق باشید

   پاسخ
   1. يزداني

    ببخشید فکر کنم این دیگه سوال آخر باشه
    p.17 line 35; remove ‘retrieved from’
    منظور داور چیست ، در حالی که در این لاین چیزی نوشته نشده یعنی توسط خود ژورنال لاین بندی شده و این لاین کلا خالی بود

    پاسخ
    1. شریف همیار

     سلام دوست عزیز
     خواهش میکنم.

     مورد خواسته شده بسیار راحت است! صرفا عبارت گفته شده می بایست حذف بشه که ممکن است داور در ادرس دهی دچار اشتباه شده باشه. برای اینکار عبارت مذکور را در مقاله سرچ کنید (ctrl+F) و عبارت مذکور رو پیدا کنید و اصلاح کنید.

     موفق باشید

     پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست عزیز

   به نظر میرسه که داور کلمه one رو به اشتباه on تایپ کرده. و از شما خواسته که بخش ۴ و ۶ را ادغام کنید چون به نظر میرسه که به صورت سریالی یک مبحث را پوشش می دهند.

   بعد از ادغام می توانید جمله زیر را بعنوان پاسخ بنویسید:

   Thank you for your careful recommendation. We have followed your advice and mergedboth of the sections(i.e. section 4 & 6). Please refer to lines ZZZ to ZZZZ on page ZZZZZ.

   اگر سوالی دارین در پاسخ همین پیام بفرستین.

   با تشکر
   موفق باشین

   پاسخ
 18. شیدا

  سلام لطفا در صورت امکان مرا راهنمایی کنید
  مقاله من ریوایز خورده است
  Table 3 should be placed at the end of the Results section. Chapter 3.6 appears twice

  منظور داور از این قسمت چیست؟
  Chapter 3.6 appears twice

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست گرامی

   داور گفته که “chapter 3.6” را دوبار تکرار کرده اید. که انتظار دارد تکرار را حذف کرده و پاسخی مانند متن زیر می تواند در نامه پاسخ نگارش شود:

   Thanks for spotting out our mistake. It was corrected accordingly.

   موفق باشین

   پاسخ
 19. صبا

  سلام
  من مقاله م ریوایز خورده بود و اکثرا ویرایش گرمری خواسته بودن که تک تک اعمال کردم.هم درکاور لیتر اشاره کردم به اعمال تغییرات هم در متن مقاله قسمت ها و حتی کلمات تغییر کرده رو هایلایت کردم. ولی بعد دو ماه مقاله م ریجکت خورد. اونم به دلیل اینکه در متن کلمات و بخش های زیادی های لایت شده بود که در کاور لیتر اشاره نشده بود.در صورتی که کلی در پاسخ نوشته بودم تغییرات ویرایشی خواسته شده اعمال شده.میخواستم نحوه ی دقیق ریوایز رو بگین.حالا فرمت یا نامه همراه در سایت های دیگه هم آورده شده.
  ممنون

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست عزیز.
   مجلات معتبر جهانی به مقوله ویرایش گرامری مقالات بسیار حساس هستند و با دقت خاصی مقالات ارسالی از کشور غیر انگلیسی زبان رو بررسی می کنند. و مقاله شما هم احتمال زیاد قبل از ارسال به مجله پالیش زبان گرامری نشده بوده که تعداد قابل توجهی ایرادات نگارشی گرفته شده است و بعدا که اصلاحاتی انجام دادین حتما حجم قابل توجهی تغییرات داده شده بوده سردبیران را نگران کرده و مقالتون رو ریجکت کرده. بنابراین توصیه می کنیم که بعد از اتمام کار نگارش حتما یه ویراستاری انگلیسی انجام بشه تا بخش قابل توجهی از کامنت هایی که داوران و سردبیران ارسال می کنند رو دریافت نکنید و تاثیر مثبتی از کارتون در ذهن و تصمیم سردبیران و داوران نقش ببنده. چون در نگاه اول اگر کاری پر از ایراد نگارشی رو دریافت کنند احتمال ریجکت به شدت افزایش پیدا میکنه!
   اما در مورد نکته دوم سوالتون بگم که شما در کنار ادرس دهی به تک تک تغییراتی که در مقالتون اعمال کردین حتما فایل annotated یا track changes را هم برای داوران ارسال کنید که اطمینان داشته باشند شما تمامی تغییرات را ضمن اطلاعرسانی انها تکمیل کرده اید. زیرا که این حق رو ندارید در مرحله ریوایز تغییرات اساسی در محتوا ایجاد کنید مگر با دلیل کاملا متقن! به همین دلیل برداشت من این است که در اطلاعرسانی محل های تغییرات با دقت و تمامیت انجام نداده اید و با ذهنیت منفی نسبت به کارتون، تصمیم سردبیر به ریجکت بوده. به نظرم بهتر است دقت در تهیه کاری بدون ایراد نگارشی و منطبق با اصول نگارش نکته بسیار مهمی است.
   در صورتی که هنوز هم ابهاماتی دارین که نیاز به کمک دارین در ادامه همین صفحه یادداشت نمایید تا توسط همکاران و یا من پاسخ داده شود.
   در انتها فک میکنم که با ویراستاری نیتیو تهیه یه کاور لتر مناسب و اصولی این شانس را دارین که سردبیر مجله را قانع کنید یه بررسی دیگر روی مقالتون انجام بشه.
   با تشکر

   پاسخ
 20. H.H

  با سلام و احترام
  مقاله رو به ژورنالی فرستادم که ادیتور ریجیکت کرده، و دلیلش هم اینه که کار مدلینگ انجام دادی و تأیید تجربی نکردی. در حالی که ما هم مدل آماری رو تأیید کردیم و R2 و همه پارامترهای مربوطه رو گزارش کردیم و هم به لحاظ تجربی در نقطه بهینه آزمایشات تکرار گذاشتیم . نتایج رو با مقالات دیگر مشابه مقایسه کردیم. البته اجازه داده که در صورت تأیید تجربی نتایج و آوردن دیتا از کار خودمون یا رفرنس های دیگه میتونیم ریسابمیت کنیم. من که اصلا متوجه نشدم. چون مدل نیازتأییدشده و همه پارامترها گزارش شده. چطور این موضوع رو بیان کنیم که کار رو به لحاظ تجربی هم تأیید کردیم و در سکشن آخر مقاله اومده. انگار خوب مقاله رو نخونده.

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام

   متاسفانه از این گونه موارد به دفعات ما تجریشو داشتیم. من پیشنهاد می کنم که شما برای تک تک کامنت ها جواب تهیه کنید و همراه با یک کاور لتر که متن ایمیل اون در پایین قرار داده شده است به سردبیر مجله ایمیل کنید و پیگیری کنید:

   Dear Editor

   Thank you for your efficient work in processing our manuscript entitled “TITLE” (MANUSCRIPT ID). After we carefully read the comments from the reviewers, we have realized that major merits of our work were not fully shed light on to be proven to the reviewers.

   Point-by-point responses to the reviewers’ comments are enclosed to this letter for your consideration.

   Granted that we have come to believe the current judgment would most likely alter in favor of the contributions of our work once the newly-made clarifications are taken into consideration, we would be more than honored to find the opportunity to have your attention once again and even as much important, prove that you made a right choice by providing for it.

   I look forward to hearing from you at your earliest convenience. Thank you in anticipation of your kind attention.

   Regards

   [Your name & Affiliation]

   آموزش نحوه پاسخ به نظرات داوران را هم در همین بخش توضیح دادیم که حتما مطابق با همین استایل باشه.

   امیدوارم که توضیحات کمک کننده باشه.
   شاد و پیروز باشین

   پاسخ
 21. زهرا رفیعی

  با سلام و خسته نباشید سوالی از خدمتتان داشتم من مقاله ای به یکی از ژورنالهای الزویر فرستادم اما هر دفعه ارسال می کنم ایمیل می زند که این مقدار مشابهت داره و تصحیح کن و دوباره بفرست هر دفعه هم تصحیحش می کنم اما دوباره تقریبا همان درصد مشابهت را می زنه

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام دوست گرامی

   بحث سرقت علمی و میزان تشابه متنی بسیار مهم شده و بسیاری از سردبیران بدون اغماض مقالات مشکوک به تشابه متنی را بر اساس نرم افزارهای پیشرفته بررسی می کنند. به نظر میرسه که گزارش کامل میزان همپوشانی را ارسال بفرمایید تا کارشناسان به صورت دقیق شما را راهنمایی کنند.

   پاسخ
   1. زهرا رفیعی

    Ms. Ref. No.:

    Dear Dr. Rafiee,

    Many thanks for considering Journal of Cleaner Production.

    Journal of Cleaner Production uses Crossref Similarity Check powered by iThenticate software to check the originality of manuscripts. In reviewing your manuscript, it has got 38% similarity in total (excluding references listed), in which 3% is from one single source.

    It is the policy of Journal of Cleaner Production to publish new and original work. Text copied from copyrighted works from third parties, even in an introduction, should never be used without clearly identifying the other source (either by quotations or indentations). Every paper should present some novelty and new results in the form of a unique paper written in an author’s own words. Therefore, the manuscript cannot be considered in its current form.

    We would like to encourage you to submit your original work to the journal.

    For more information on Crossref Similarity Check visit their website at http://www.crossref.org/crosscheck/index.html.

    Yours sincerely,

    Administrative Support Agent

    Administrative Support Agent [02-Feb-11]

    Journal of Cleaner Production

    Follow us on Mendeley group “Journal of Cleaner Production”.

    https://www.mendeley.com/community/journal-of-cleaner-production?dgcid=ees_email_jclp-group

    پاسخ
    1. شریف همیار

     سلام دوست عزیز
     برای اینکار شما بهتر از ابتدا مقالات مرتبط با نحوه داوری مقالات را مطالعه کنید که دقیقا بدونید که هر بخش مقاله از عنوان؛ چکیده، مقدمه و …. تا نتیجه گیری دقیقا چه معیارهایی باید داشته باشد تا بعدا بتوانید قضاوت صحیحی داشته باشید.

     پاسخ
 22. فرید

  سلام وقت بخیر
  فقط سوالی که داشتم اینه که جملاتی به مقاله اضافه کردم. به نطرتون بجز هایلایت کردن در درون مقاله ان جملات را هم در نامه جوابیه داوران ذکر کنم یا خیر ؟

  پاسخ
  1. شریف همیار

   در صورتی که قصد تغییراتی بیشتر از انچه داوران از شما خواسته اند دارید بهتر است که در انتهای نامه پاسخ (response letter) یک عنوان جدید بنام اصلاحات دیگر (Additional or other revisions) اضافه کنید و در اونجا تغییرات انجام گرفته رو بصورت دقیق و ذکر مکان (شماره صفحه و شماره خط) و دلایل منطقی ذکر کنید. مثلا:

   ۱٫ More details about the methodology of the proposed algorithm were added on page 10 line 15.

   ۲٫ Sections of 5 and 6 were merged and condensed to give a better clarification

   و ….

   این شفافیت در پاسخ به داوری مقاله تان حتی می تواند موجب کاهش زمان داوری مجدد نیز شود. زیرا داور بدون صرف وقت صرفا موارد گفته شده را سریع بررسی خواهد کرد و شاید دیگر نیازی به مطالعه کامل مقاله نباشد.

   موفق باشید.

   پاسخ
  2. شریف همیار

   سلام. الزامی به ذکر تمامی جملات نیست و با ذکر ادرس دقیق (مطابق نمونه قابل دانلود در اموزش فوق) کفایت میکند. البته در برخی موارد که اصطلاحا کامنت بحرانی (critical) است لازم است که در جواب به دفاع از خود بپردازید و حتما در متن مقاله هم مقاله اصلاح و ریوایز شود.
   در صورتی که نمونه از موارد و کامنت های بحرانی رو بخواهید در پاسخ اعلام بفرمایید تا توضیحات بیشتری را خدمتتان اعلام کنیم.

   موفق باشید

   پاسخ
 23. يزدانى

  با سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتون
  مقاله بنده ریوایز خورده و یه نامه که شامل جواب نظراتشون هست همراه فایل اصلى خواستند
  لطفا در صورت امکان نمونه نامه پاسخ به داور رو بذارید تا استفاده کنیم
  با تشکر یزدانى

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست عزیز
   تبریک میگم. امیدوارم که هر چه روزتر اکسپت مقالتون هم بیاد. یک نمونه نامه پاسخ به داور ها رو در انتهای آموزش قرار دادیم که با کلیک بر روی دکمه مشخص شده در متن قابل دسترسی است. با تشکر

   پاسخ
 24. جواد دولتی

  من برای یک ژورنال مقاله فرستادم. که بررسی شده و نظرات دو مرورگر برای من ارسال شده است.. برای پاسخ به نظرات و ارسال مقاله اصلاح شده نیازمند زمان بیشتری است. متن زیر تهیه شده است. در مورد آن نظر بدهید.
  Dear Dr. Culshaw

  Thank you for the opportunity to revise our manuscript, ,BOEG-D-18-00489R1,”An investigating on land subsidence induced by groundwater withdrawals in Mashhad plain, NE Iran: An integration of InSAR, geodetic, and hydrogeological measurements”.
  The full modification of the our manuscript and bserving the two respected browsers require more time. We will be happy to have this time available to our team to correct the article.
  We appreciate the careful review and constructive suggestions.
  Thank you for the opportunity to revise our manuscript,

  پاسخ
  1. شریف همیار

   با سلام

   بهتر است که متن رسمی تری همچون متن زیر استفاده شود
   Dear Dr. or Prof. XXXX

   I am writing you regarding our submitted article entitled “ (title of the article)” (Manuscript
   No: XXXX), which is currently under revision.
   Since major revisions are needed for our manuscript, I am afraid that we are not able to re-submit
   the revised version of the manuscript by the deadline (the date of the current deadline).
   Therefore, I will be most grateful if you could extend the deadline, preferably, for 2 weeks (or any
   duration you wish to extend), so that we can revise the manuscript more appropriately.

   Thank you in advance for your understanding and kind assistance, and look forward to receiving your advice soon.

   With kind regards,
   YOUR NAME

   پاسخ
 25. هادی زاده

  سلام. وقت بخیر
  کاور لتر و نامه پاسخ به داورها را تهیه کرده ام. آیا شما بررسی هم میکنین که از لحاظ نگارشی صحیح نوشته شده باشه؟

  پاسخ
 26. alireza

  سلام
  من مقاله ام را ۴ ماه پیش به ژورنال فرستادم و چند ماهه که وضعیتش under review هست. ممنون میشم راهنمایی کنم که چطوری ایمیل بزنم و از ادیتور بخواهم که زودتر فرایند داوری را انجام دهد.

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام دوست گرامی

   بعد از ارسال به مجله تا زمانی که مقاله به مرحله داوری وارد شود، بسته به نوع مجله از چند روز تا چند هفته و چند ماه هم طول می کشد. بنابراین شما باید دقیقا ببینید که از چه تاریخی مقاله تون وارد پروسه بررسی توسط داور شده است. معمولا بعد از گذشت یک یا دو ماه بعد از آن، می شود به مجله ایمیل زد و در مورد وضعیت مقاله سوال پرسید.
   البته اصلا توصیه نمی شه که از ادیتور بخواهید که فرایند داوری را زودتر انجام دهد. بلکه می توانید در مورد وضعیت مقاله سوال بپرسین. برای نمونه، متن زیر یک متن مناسب است:

   Dear editor
   I am writing you regarding the manuscript entitled “TITLE OF YOUR MANUSCRIPT” (MANUSCRIPT ID) that was submitted to your journal four months ago. Since I haven’t received any response from your journal yet’ I would appreciate if you kindly update me with any result of peer review.

   I look forward to hearing from you at your earliest convenience. Thank you in advance of your time and consideration.

   Best regards
   YOUR NAME

   پاسخ
 27. پهناور

  سلام. تشکر می کنم از مطالب بسیار خوبتون.
  من برای جواب نظرهای داورها یه کاورلتر تنظیم میکنم و یه تشکر برای بخش اول (مقدمه نامه پاسخ به داوری) می خواهم. ممنون میشم نمونه های جدیدی به من معرفی کننید.
  سپاس فراوان

  پاسخ
  1. شریف همیار

   سلام

   یک نمونه مناسب برای شما:

   We appreciate very much the comments of reviewers toward the improvement of the paper and we hope that we’ve done a moderate revision that addresses the majority of reviewers’ comments. Responses to the comments/questions of reviewers along with a description of the changes made on the manuscript are given below.
   We thank the reviewers and the editor for their efforts on reviewing our manuscript.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.