مرداد ۱۳, ۱۴۰۰

نامه همراه (Cover Letter)

نامه همراه (Cover Letter)

نامه ی همراه (Cover Letter) در مقاله نویسی

با انتخاب مجله موردنظر و تنظیم قسمت‌های مختلف مقاله بر اساس دستورالعمل مخصوص نویسندگان، مقاله آماده ارسال به مجله است. هر مجله به‌طورمعمول چندین سردبیر دارد که هر مقاله با توجه به حوزه موردمطالعه به یکی از این سردبیران که در آن حوزه تخصص و تبحر دارد، ارجاع داده می‌شود. به همین منظور نویسندگان جهت معرفی مقاله، نویسنده مسئول مکاتبات و ضرورت پژوهش و نوآوری آن، لازم است تا نامه‌ای همراه مقاله برای سردبیر مجله نوشته شود. این نامه Cover Letter نامیده می‌شود. این قسمت از مقاله نویسی، بعد از ویرایش نهایی مقاله انجام می گیرد. این نامه در مقاله نویسی حرفه ای، بسیار پر اهمیت است. پس می بایست به صورت هوشمندانه نوشته شود. 

ضرورت ارسال Cover Letter در مقاله نویسی

 نامه ارسالی به سردبیر باید به‌خوبی ایشان را قانع کند که مطالعه شما از ضرورت انجام و نوآوری لازم برخوردار است. ازآنجایی‌که سردبیران مجلات ماهانه ده‌ها و حتی صدها مقاله دریافت می‌کنند بنابراین وقت لازم جهت مطالعه کل مقاله را ندارند و لازم است تا نویسندگان با دقت کامل این نامه را تنظیم کنند زیرا در صورت عدم رضایت از نحوه ارائه مقاله‌تان، مقاله شما وارد مرحله داوری نمی‌شود و به شما برگشت داده می‌شود.

ادای احترام در نامه  همراه (Cover Letter) در مقاله نویسی

در نگارش این نامه رعایت ادب و احترام بسیار مهم است چون سردبیران از افراد شناخته‌شده مقاله نویسی در رشته مربوطه می‌باشند. درصورتی‌که می‌دانید که سردبیر مقاله‌تان خانم یا آقا است حتماً با عبارت‌های “Dear Sir” و یا “Dear Madam” شروع کنید. یک سردبیر نمی‌پسندد که با عبارت “Dear Sir or Madam” خطاب شود. اگر نام سردبیر را می‌دانید، می‌توانید او را مثلاً به‌صورت  “Dear Professor Jones” یا “Dear Dr. Jones” خطاب کنید. اما نباید او را به شکل “Dear Professor W. jones”  و یا “Dear Prof. Janes” عنوان کنید. اگر نامه شما خوب تنظیم‌شده باشد و ادای احترام شما نشان دهد که شما برای برقراری ارتباط دقت لازم را انجام داده‌اید، می‌تواند در نگاه اول اثر خوبی بر جای بگذارد.

شروع نامه همراه (Cover Letter) در مقاله نویسی

بعد از سلام و ادای احترام لازم است تا نامه‌ای شبیه آنچه در زیر قرار داده‌شده است بنویسید:

Please find enclosed a copy of a manuscript entitled, “Experimental studies on stability and viscoplastic modeling of colloidal gas aphron (CGA) based drilling fluids”by Milad Arabloo, and Mojtaba Pordel Shahri.

توجه داشته باشید که اگر مدرک را به‌صورت الکترونیکی ارسال می‌کنید، باید به‌جای کلمه “enclosed” از کلمه “attached” استفاده کنید.

محتوای نامه همراه (Cover Letter) در مقاله نویسی

بعد از ارائه جمله مقدماتی که هدف آن معرفی عنوان مقاله و نام نویسندگان است، در همان پاراگراف یک یا دو جمله که حوزه موضوعی کار را توصیف می‌کند. همچنین یک یا دو جمله که بیانگر کار انجام‌گرفته در تحقیق است، جمله یا جمله‌هایی که یافته‌های شمارا بیان می‌کند و یک جمله که اهمیت نتایج به‌دست‌آمده را توضیح می‌دهد بنویسید. سپس پاراگراف بعدی را با جمله‌ای که بیان می‌کند چرا مقاله شما برای خوانندگان مجله موردنظر می‌تواند جالب باشد، آغاز کنید. جمله‌های بعدی باید بیان‌کننده این باشد که همه نویسندگان در تحقیقی که در مقاله عنوان‌شده است، شرکت داشته‌اند، آن‌ها همه مسئولیت مطالب ارائه‌شده در مقاله را کاملاً می‌پذیرند و هیچ قسمتی از نتایج ارسال‌شده در جای دیگری منتشرنشده است.

لیست داوران پیشنهادی در مقاله نویسی

برخی مجلات این اجازه را می‌دهند تا نویسندگان اسامی داورهای پیشنهادی برای مقاله خود ارائه دهند. شما باید با دقت تمامی اطلاعات لازم از نام و نام خانوادگی، وابستگی (Affiliation)، آدرس پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تماس و نمابر این افراد را اگر در دسترس است حتماً وارد کنید. اگر اطلاعات تماس داور پیشنهادی را به‌طور کامل ننویسید، هیچ سردبیری برای جستجوی داوری که شما پیشنهاد داده‌اید، تلاش نخواهد کرد. و حتی ممکن است که مقاله شمارا به علت نقص اطلاعات به شما برگرداند. شما می‌توانید این اطلاعات را در متن نامه خود به شرطی که به شکل مناسبی قالب‌بندی شده باشد وارد کنید یا می‌توانید در این قسمت نامه‌تان به این اطلاعات اشاره‌کنید و سردبیر را به فهرست داوران پیشنهادی که در صفحه‌ای جداگانه تنظیم‌شده است ارجاع دهید.

لیست داوران غیر ترجیحی در مقاله نویسی

اگر در حوزه مطالعاتی خود رقیبی دارید که تصور می‌کنید که کارتان را مغرضانه و به طرز نامطلوبی داوری کند و یا حتی ممکن است که از نتایج منتشرشده شما سودی ببرد، می‌توانید در همین قسمت عنوان کنید که ترجیح می‌دهید که این فرد کار شمارا داوری نکند. برخی از مجلات علت این امر را نیز از شما می‌خواهند. البته اطلاعات این قسمت فقط توسط سردبیر قابل‌رؤیت است. توجه داشته باشید که سردبیر کاملاً مختار است که درخواست شما بپذیرد یا رد کند.

تشکر و قدردانی از سردبیر در نامه همراه مقاله

نامه خود را با تشکر از سردبیر به علت وقت گذاشتن به‌منظور بررسی کارتان به پایان برسانید. معمولاً در انتها نیز به او می‌گویید که منتظر خواهید بود تا در اولین فرصت از او پاسخی دریافت کنید.

درگذشته معمولاً با عبارت “Yours faithfully” به نامه‌ها پایان داده می‌شد که الآن عموماً از عبارت “Yours sincerely” استفاده می‌شود.

توجه کنید که قسمت های ۵ و ۶ بسته به دستورالعمل مجله مورد نظر می تواند اجباری یا اختیاری باشد!

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.