تیر ۰۴, ۱۴۰۰

نگارش مقاله مروری

نگارش مقاله مروری

مقاله مروری: معرفی و راهکارهای نگارش آن

همون طور که از اسمش معلومه یه مقاله است که مرور مقالات قبلی رو انجام میده! به انگلیسی هم بش میگن Review Article!

اما فکر نکنید که قراره کل مقالات رشتتون رو مرور کنید! اگه بخوام کامل تر بگم، تو یه مقاله مروری کارهای  پژوهشی در یه زمینه خاص مورد نقد و بررسی قرار می گیره. که توی اون معمولا ریزتر میشن و یه موضوع خاص تر یا یه مساله رو دقیقا زیر ذره بین میبرن و روند تحقیقاتی روی اون موضوع بحث میشه و اگه یه گپ (همون شکاف!) در سابقه پژوهشی اون موضوع باشه شناسایی میشه .

از بسیاری جنبه ها مقاله های مروری مفیدن؛ برای محققین جوان که به قول فردوسی بزرگ “جوان است و جویای نام آمدست!” و همچنین دانشمندانی که وقت سر خاروندن هم ندارن!

چرا واسه پژوهشگران جوان ؟ بالاتر گفتیم که معمولا تو مقاله های مروری نتایج پژوهش های قبلی میاد و ایده های خوبی میده که کجاها کمتر کار شده ؛ خب حالا چرا واسه کسایی که وقت کمتر دارن؟ خب معلومه با خوندن یه مقاله مروری کل داستان میاد دستش! به راحتی متوجه موضوع میشه حتی اگه فردای همون روز یه سمینار روی موضوعی داره که شاید فک میکنه تموم شب رو هم بیدار بمونه نتونه خیلی خوب مطالب رو سازماندهی کنه، به راحتی با خوندن یه مقاله مروری میتونه کل شب رو اروم بخوابه!

همه مقالات مروری در یک سری ویژگی های پایه مشترک هستن:

 • مطالب ارایه شده در مقالات مروری کاملا بر مبنای مطالعات قبلی است
 • داده های آزمایشگاهی جدیدی را گزارش نمی کنند.
 • هیچ گونه محتوای منتشر نشده ای به هر شکل ممکن را شامل نمی شوند

بهترین روش برای نوشتن یه مقاله مروری چیه؟

گرچه روش های متعددی برای نوشتن مقاله مروری ارایه شده و لی دو روش خیلی مورد استفاده پژوهشگران واقع شده:

 • روش زمانی (Chronological)
 • روش موضوعی (Thematic)
 • انتخاب روش زمانی برای نگارش یک مقاله مروری:

تو این مدل مقاله نویسی، کل تمرکز روی اینه که نشون بده که چطوری ایده ها و روش ها در طول زمان پیشرفت کردن. و اطلاعات و روش های مورد بررسی رو طبق زمان از تقریبا ابتدایی ترین مطالعات تا آخرین مطالعات مورد بحث و بررسی قرار میده. به عنوان مثال یه مقاله مروری در زمینه سرطان پوست در نوجوانان حتما با روش زمانی نوشته میشه که نشون بده روش های تشخیصی و درمانی از ابتدا تا الان چه پیشرفت هایی رو داشتن.

 • انتخاب روش موضوعی برای نگارش یک مقاله مروری:

بر خلاف روش قبل در این روش، تمرکز نویسنده بر روی یک تم (Theme) و یا یک مفهوم تئوری هست که احساس می کنه که خواننده مقاله برای درک موضوع بیشتر نیاز داره. این رویکرد معمولا قوی تر از مدل زمانی است زیرا که نه فقط هر مطالعه را خلاصه می کند، بلکه اطلاعات همان موضوع را تجزیه و تحلیل می کند. بنابراین با جلب توجه خوانندگان به زوایای جدید پژوهش و دیدگاه های نو در یک موضوع خاص، بیشتر محققین ترجیح می دهند که این نوع مقالات مروری را مطالعه کنن.

بعد از اینکه نوع نگارش مقاله مروری خود را انتخاب کردید دیگه خیلی مشکل برای نوشتن مقالتون نخواهید داشت.

ساختار یک مقاله مروری چگونه است؟

یک مقاله مروری دارای ساختارهای زیر است:

 • مقدمه: همه مقالات مروری قسمت مقدمه را دارن. مجموعه ای از اطلاعات در مورد حوزه مطالعه و تمرکز بر روی موضوع هدف.
 • روش ها: اکثر مقالات مروری، یک بخش تحت عنوان روش مطالعه که در آن معیارهای انتخاب روش های انتخاب منابع مطالعه. در اینصورت خوانندگان مقالتون به راحتی سیر مطالعه تون رو دنبال میکنن.
 • بدنه مقاله: نحوه چیدمان پاراگراف ها در بدنه مقاله به نوع مقاله مروری بستگی دارد. اینکه شما روش زمانی رو انتخاب کرده باشین یا روش موضوعی.
 • بحث و نتیجه گیری: دراین قسمت خلاصه نتایج مطالعات تاثیر گذار در حوزه مورد پژوهش و ارایه پاسخ به سوالات پژوهش گزارش می شود. در این قسمت نویسنده به گپ (شکاف) مطالعاتی در مورد موضوع و ایده های مطالعاتی جهت کارهای اینده اشاره می کنن.
 • لیست مراجع: مراجع بخش مهمی از یک مطالعه مروری است زیرا که پایه و اساس مطالعه بر مبنای پژوهش های انجام گرفته توسط دیگر محققین است و حتما باید مرجع در جای مناسب آورده شود.

در رابطه با  مقالات مروری یک نکته بسیار مهم وجود دارد که برخی از نویسندگان نتایج دیگر محققین را بدون تغییر و بازنویسی در مقاله خود ذکر می کنند ولی اطلاع از آن ندارند که این کار مصداق کامل سرقت ادبی است !!!

با عضویت در کانال شریف همیار، اولین نفری باشید که از آموزش ها و پیشنهادهای ویژه ما مطلع می‌شوید.  هم اکنون عضو شوید

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

0 نظر

 1. ‍پینگ بک: پنج نکته کاربردی برای نوشتن مرور ادبیات تحقیق (Literature Review) - شریف همیار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.