تیر ۱۴, ۱۳۹۹

شش نکته برای تهیه نمودارهای مؤثر در مقاله علمی پژوهشی

شش نکته برای تهیه نمودارهای مؤثر در مقاله علمی پژوهشی

اشکال و نمودارها در مقاله، در ارائه یک مقاله ابزار قدرتمندی هستند که تأثیر بصری به­ سزایی دارند، حتی بسیار بیشتر از توضیحات متنی و یا جدول اطلاعات!

استفاده از نمودارها در مقاله یک راه مؤثر برای به اشتراک گذاشتن یافته‌های تحقیق است. در اینجا به چند نکته مفید جهت تهیه نمودارهای تأثیرگذار در مقاله اشاره می‌نماییم:

  1. اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت‌های نمودارها یا اشکال به‌وضوح قابل‌مشاهده هستند. از یک فونت (قلم) استاندارد استفاده کنید و به این نکته نیز توجه نمایید که آیا عناوین آن‌ها در برابر پس‌زمینه قابل‌خواندن هستند؟

۲٫ از علائم اختصاری برای جلب‌توجه خواننده به پیام اصلی نمودارهای خود استفاده کنید و علائم اختصاری یا نمادها را توضیح دهید. از این علائم در بخش روش‌های پژوهش خود، به‌طور دقیق این جزئیات را شرح دهید.

۳٫ تمام بخش‌های مهم اشکال، مانند قسمت‌هایی از نمودارهای کلی، عکس‌ها، تمام محورها، منحنی‌ها (نمودارهای خطی) و مجموعه داده‌های ترسیمی را نام¬گذاری کنید.

۴٫ تمام جزئیات مانند مقیاس تصاویر و نقشه‌ها، واحدهای کمی، علائم اختصاری نقشه‌ها یا نمودارها و طول و عرض آن¬ها را ذکر کنید.

۵٫ اگر از تصاویر افراد استفاده می‌کنید، حتماً این کار را پس از اخذ رضایت‌نامه کتبی و با آگاهی کامل آن‌ها انجام دهید.

۶٫ کاربرد انواع نمودارهایی را که مورداستفاده قرار می‌دهید بشناسید. به‌عنوان‌مثال اگر متغیرهای مستقل و وابسته، عددی هستند از نمودارهای خطی یا نمودارهای پراکندگی استفاده کنید، اگر تنها متغیر وابسته عددی است از نمودارهای میله‌ای استفاده کنید، همچنین برای نشان دادن تناسبات از نمودار دایره‌ای استفاده نمایید.

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.