خرداد ۰۴, ۱۴۰۱

تضاد منافع یا Conflict of Interest در مقاله نویسی

تضاد منافع یا Conflict of Interest در مقاله نویسی

تضاد منافع یا Conflict of Interest در مقاله نویسی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که در حین مقاله نویسی و یا ارسال مقاله از شما خواسته می شود که تضاد منافع یا Conflict of Interest را بیان نمایید. اما سوال اینجاست که تضاد منافع چه زمانی رخ می دهد و ما دقیقا باید چه اقدامی کنیم؟

تضاد منافع یا در برخی منابع تحت عنوان تعارض علایق نامیده می شود زمانی رخ می دهد که بین نویسندگان و یا نویسندگان مقاله و حامیان پروژه اختلافی باشد.

تضاد منافع

به مبحث تضاد منافع در مقاله نویسی از جنبه های متعددی می توان پرداخت.

به عنوان مثال در حین مقاله نویسی باید یک توافق در ترتیب اسامی و مجله مورد نظر برای ارسال مقاله و یا دیگر مسائل مورد مناقشه مقاله نویسی بوجود آید.

مجلات ISI نسبت به مساله تضاد منافع در مقاله نویسی به گونه های متفاوتی عمل می کنند. به عنوان مثال مجلات با ضریب تاثیر بالا، از نوسیندگان می خواهد تا هر کدام شخصا و جداگانه فرمی را تحت عنوان کپی رایت امضا کنند. و در صورت عدم دریافت آن فرم مقاله وارد پروسه بررسی و داوری نمی شود. البته در برخی دیگر مجلات صرفا امضای نویسنده مسوول به نیابت از دیگر نویسندگان کفایت می کند.

از یک جنبه دیگر تضاد منافع در مقاله نویسی زمانی اتفاق می افتد که یک ارتباط مالی میان هر یک از نویسندگان مقاله و ماده ای که در مورد آن تحقیق کرده اند وجود داشته باشد. این ارتباط ممکن است شامل تامین مستقیم و یا غیر مستقیم بودجه تحقیق از طرف تولید و یا تامین کننده ماده باشد. به طریق متناظر شما یا یکی دیگر از نویسندگان مقاله ممکن است علاقه مالی یا تجاری به تولید کننده یا توزیع کننده محصول داشته باشید. و در این صورت ممکن است که شما یک گزارش شفاف و اصولی از تمامی زوایای مساله انجام ندهید و در حین مقاله نویسی صرفا گرینشی عمل کنید.

شما متعهد هستید که هر گونه تعارض علایق را در نامه ای که همراه با مقاله خود به سردبیر مجله مورد نظر ازسال می کنید، بیان کنید. همچنین باید هر تعارض علایق ممکن را در انتهای بخش قدردانی و تشکر یادآور شوید.

اگر می‌خواهید از انتشار مقالات بعدی شریف همیار در مورد نکات مقاله نویسی باخبر شوید، همین الان در کانال تلگرام شریف همیار عضو شوید.

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.