تیر ۰۷, ۱۴۰۱

آیا تشابه متنی در قسمت materials and methods سرقت علمی محسوب میشه؟

آیا تشابه متنی در قسمت materials and methods سرقت علمی محسوب میشه؟

من یک مطالعه آزمایشگاهی را با مواد مختلف ولی با روشی مشابه انجام داده ام. برای چاپ نتایج ام دو مقاله نوشته ام که بخش مواد و روش ها (materials and methods) تقریباً یکسان است و نرم‌افزار شناسایی سرقت علمی نتوانست سرقت علمی یا plagiarism را شناسایی کند ،  زیرا مقالات هنوز منتشر نشده‌اند، با این حال آیا اگر هر دو آن‌ها در آینده با همان مواد و روش ها (materials and methods) در نشریات مختلف منتشر شوند مشکلی پیش خواهد آمد؟

این سوال ممکن است برای بسیاری از پژوهشگران پیش آمده باشد ما در این مقاله آموزشی پاسخ سوال را بررسی میکنیم:

به‌طورکلی کپی کردن متن، حتی از یکی از مقالات خود که قبلاً منتشر شده، نقض قوانین اخلاق انتشار است؛ زیرا این امر به معنای سرقت از خود یا self plagiarism است.
اگر سرقت ادبی از مقاله خود (نقل‌قول بدون ذکر منبع) شناسایی شود همانند این است که کار فرد دیگری را سرقت کرده باشیم و می‌تواند منجر به رد شدن مقاله شود.


مطالعه برای تعیین اینکه چه تعداد از سردبیران، از نرم‌افزار شناسایی سرقت علمی یا plagiarism استفاده می‌کنند، نشان می‌دهد که بخشی از سردبیران تنها با استفاده از نرم‌افزارهای سرقت یاب رأی به سرقت علمی بودن آن مقاله می دهند.

با این حال نتایج این مطالعه تحقیقاتی نشان می دهد که گرچه سردبیران نتایج شاخص تشابه متنی یا similarity index را در نظر می‌گیرند، اما عمدتاً از قضاوت خود نیز استفاده می‌کنند.

چه تعداد از سردبیران نشریات از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت علمی استفاده می‌کنند؟ (کلیک کنید)

البته برخی از نظر سنجی ها هم نشان می‌دهد که سردبیران بیشتر تمایل دارند نسبت به متن هایی که در بخش مواد و روش ها (materials and methods) مشابهت دارند تا حدودی چشم پوشی نمایند، زیرا بیشتر مطالعات علمی پژوهشی در بخش مواد و روش ها (materials and methods) از روش‌هایی که قبلاً در مقالات دیگر شرح داده شده‌اند استفاده می‌کنند.

اما اتفاق‌نظر سردبیران بر این است که هنوز هم ضروری است تا منبعی که در آن مواد و روش ها (materials and methods) برای اولین بار شرح داده شده در مقاله ذکر شود و تا حد ممکن نیز بازنویسی انجام گیرد. این حتی برای روش‌هایی که عموماً مورداستفاده قرار می‌گیرند نیز لازم است.


اگر شما دو مقاله را با روش یکسانی ارائه می‌دهید، برای مصون ماندن از اتهام سرقت علمی یا plagiarism کارهایی وجود دارد که باید انجام دهید:

۱- توجه نمایید که مطالعات به‌اندازه کافی متمایز باشند تا بتوانند از دو نشریه جداگانه تأییدیه دریافت کنند، بدون این‌که در نظر سردبیران و داوران مقاله ها این گونه تصور شود که نویسندگان قصد دارند که نتایج یک تحقیق را به نحوی در قالب دو مقاله منتشر کنند.


۲- هر دو مقاله خود را به مقاله ای که ابتدا این روش برای آن به‌کار رفته استناد دهید (در اینجا فرض می‌کنم که قسمت مواد و روش ها (materials and methods) پژوهش مقاله شما توسط خود شما طراحی نشده و قبلاً در پژوهش فرد دیگری شرح داده‌شده است).


۳- در نامه‌ای کتبی به اطلاع سردبیر برسانید که تکرار مطالب مقاله دیگر شما در بخش مواد و روش ها (materials and methods)  عمدی است، زیرا شما روش پژوهشی را که قبلاً منتشر نموده‌اید در این پژوهش تکرار کرده‌اید.


۴- اگر یک مقاله زودتر از دیگری منتشر شود، در مقاله دوم باید ابتدا ذکر نمود که این روش قبلاً در یکی از مقالات نگارنده شرح داده‌شده است.


۵- اگر هر دو مقاله تقریباً در یک زمان ارسال می‌شود، باید طی نامه‌ای جداگانه برای هرکدام این مسئله را بیان نمود که مقاله دیگری با استفاده از همین روش پژوهش نوشته شده و در نشریه‌ای دیگر در حال بررسی است.

 

چگونه از اصالت محتوای مقاله ام مطمئن بشم؟(کلیک کنید)

 

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.