مرداد ۱۳, ۱۴۰۰

بررسی مقدمه مقاله در زمینه علم هیدرولوژی (Hydrology)

بررسی مقدمه مقاله در زمینه علم هیدرولوژی (Hydrology)

در این آموزش، مقدمه یک مقاله بین‌المللی درزمینهٔ هیدرولوژی (Hydrology) را باهم مرور خواهیم کرد. 

عنوان مقاله مورد مطالعه:

Comparing methods for estimating flow duration curves at ungauged sites

D.J.BookerT.H.Snelder

Journal of Hydrology

Volumes 434–۴۳۵, ۲۰ April 2012, Pages 78-94

لینک دسترسی به این مقاله (کلیک کنید)

این مقاله بیش از ۵۰ بار توسط دیگر پژوهشگران و نویسندگان علمی مورد استناد (Citation) قرارگرفته است. بنابراین مقدمه این مقاله می تواند یک مقدمه خوب جهت بررسی مدنظر قرار گیرد. 

 

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در نگارش بخش مقدمه (Introduction) که می‌بایست مدنظر باشد، پیوستگی بخش‌های مختلف در این بخش است. به‌گونه‌ای که موضوع به‌صورت یک داستان مرتبط باهم جلوه کند. 

مهمترین ویژگی یک نمونه مقدمه خوب، به هم پیوستگی بسیار موثر قیمت های مختلف مقدمه است

 

این رعایت پیوستگی در این مقاله به‌صورت بسیار خوب مشاهده می‌شود.

بنابراین به بررسی قسمت‌های مختلف این مقدمه می‌پردازیم:

بخش اول:

 

در شروع مقدمه مقاله به معرفی و تعریف منحنی‌های تداوم جریان (Flow Duration Curve) می‌پردازد. در ادامه نویسندگان به قابلیت‌ها و کاربردهای منحنی‌های تداوم جریان می‌پردازد. قابلیت‌های مهمی همچون استفاده در ارزیابی‌هایی همچون آب، ارزیابی کیفیت آب، طراحی طرح‌های هیدرولیکی و … ذکرشده است.

به همین منظور ذهن خواننده برای قرار گرفتن در مسیر مطالعه آماده می‌شود.

مطمئناً الآن شما قادر خواهید بود که یک حدس کلی در مورد موضوع مطالعه بزنید!

در این‌گونه از مقدمه‌ها که به‌وفور هم دیده می‌شود، محققان ابتدا کاربردهای پایه‌ای و در مقیاس کلان یک موضوع را مطرح می‌کنند و در ادامه مطالب به کاربردهای جدیدتر و خاص آن می‌پردازند و در ادامه آن‌هم به پدیده یا ابزار و یا ماده‌ای که موردمطالعه قرار داده‌اند متمرکز می‌شوند.

بخش دوم

در قسمت مرور منابع مقاله اخیر در مورد پیش‌بینی و محاسبات FDC در مکان‌های مختلف به‌صورت بسیار منظم پرداخته‌شده است. به جملاتی که زیر آنجا خط کشیده شده است توجه کنید.

شاید سؤال پیش بیاید که چرا نام کشورها ذکرشده است؟! درواقع هدف از ذکر نام کشورهای مختلف، نشان از اهمیت موضوع از دید محققین سراسر دنیا است. در انتهای این پاراگراف نیز به نحوه روش کار مقاله حاضر و بیان هدف به‌صورت کلی پرداخته است.

در انتهای همین بخش نیز به‌صورت جزئی‌تر به هدف کار مطالعاتی اشاره‌شده است.

بخش سوم

در پاراگراف آخر مقدمه نیز، به‌صورت جزئی و شفاف هدف کار خود را به‌صورت علمی بیان می‌کنند این رویه به‌عنوان رویه پذیرفته‌شده و استاندارد در اکثر مقالات منتشرشده رعایت می‌شود.

یادآوری: با توجه به اینکه در مقدمه مقاله و به‌خصوص بخش مربوط به پیشینه تحقیق به بررسی کارهایی می‌پردازیم که درگذشته انجام‌شده و خاتمه یافته است، حتماً از فرمت گذشته افعال استفاده شود.

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.