بهمن ۰۴, ۱۴۰۰

بازپس‌ گیری (Retraction) مقالات علمی

بازپس‌ گیری (Retraction) مقالات علمی

بازپس‌ گیری (Retraction) مقاله منتشرشده، زمانی رخ می‌دهد که مجله‌ در اطلاعیه‌ای اعلام می‌کند که مقاله چاپ‌شده را بازپس‌ گیری (Retraction) کرده است. معمولا در صفحه اینترنتی مقاله، نام نویسندگان و مشخصات مقاله به همراه توضیحات در مورد علت بازپس‌ گیری (Retraction) را نیز منتشر می کند.

علت های بازپس‌ گیری (Retraction)

شواهد نشان می‌دهند که اغلب موارد بازپس‌ گیری (Retraction) مقالات به علت خلاف‌کاری‌های پژوهشی (Research Misconduct) به عنوان مثال سرقت ادبی، رخ می‌دهد و فقط علت ۱۱ درصد بازپس‌ گیری (Retraction) مقالات، خطاهای واقعی است. همچنین، شواهد نشان می‌دهند که متأسفانه میزان باز بازپس‌ گیری (Retraction) مقالات در حال افزایش است. درحالی‌که در سال ۱۹۸۰ میلادی، فقط کم‌تر از ۵ مقاله به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ (صد هزار) مقالۀ منتشرشده بازپس‌گرفته می‌شدند؛ ولی در سال ۲۰۱۱ میلادی این رقم به ۳۵ مقاله به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ (صد هزار) مقالۀ منتشر‌شده رسیده است. که لزوم آگاهی تمامی پژوهشگران از مصادیق خلاف کاری های پژوهشی به خصوص سرقت ادبی کاملا ضروری است.

سرقت ادبی: عامل مهمی در بازپس‌ گیری (Retraction) مقاله

به ‌عنوان‌ مثال تحقیقی که Grieneisen و Zhang در سال ۲۰۱۲ بر روی بیش از ۴۲۰۰ مقاله بازپس‌گیری شده انجام داد نشان می‌دهد که قریب به ۲۰% از این تعداد فقط به خاطر سرقت ادبی (Plagiarism) بوده است. و همچنین بیش از ۱۰% دیگر نیز به علت انتشار مجدد (duplicate publication) است.


به همین منظور در سال‌های اخیر اهتمام بسیار زیادی از طرف ناشران بین‌المللی جهت شناسایی و جلوگیری سرقت ادبی شده است.

معرفی یک نرم افزار جهت تشخیص سرقت ادبی

در این میان نرم‌افزارهای متعددی برای بررسی میزان اصالت محتوای مقاله وجود دارد که از میان آن‌ها Ithenticate  به‌عنوان قوی‌ترین نرم‌افزار پیشرو در ارائه تشخیص سرقت ادبی حرفه‌ای این امکان را می‌دهد تا ناشران علمی و گروه‌های پژوهشی در سراسر جهان اصالت آثار خود را در مرحله پیش از انتشار بررسی نمایند تا از مشکلات بعدی سرقت ادبی جلوگیری شود. این نرم‌افزار به ویراستاران، نویسندگان و محققان کمک می‌کند تا مقایسه محتوای علمی خود را در بیش از ۶۰ میلیارد صفحات وب، و بیش از۱۰۰میلیون اثر چاپ‌شده در مجلات سراسر دنیا انجام دهند. هم‌اکنون بزرگ‌ترین ناشران بین‌المللی ازجمله Elsevier، Springer، Ebsco، Proquest، Wiley،Taylor & Francis، IEEE ازجمله استفاده‌کنندگان برای جلوگیری از پدیده رو به افزایش سرقت ادبی از خدمات این نرم‌افزار می‌باشند.

جهت اطلاعات بیشتر و همچنین نمونه موارد از عملکرد این نرم افزار به لینک زیر مراجعه کنید:

جهت اطلاعات بیشتر در مورد ithenticate اینجا کلیک کنید 

 

درباره نویسنده

همیشه آرزو داشتم یک منبع آموزشی فارسی مقاله نویسی می بود تا علاوه بر یادگیری ساده تر نحوه نگارش مقاله علمی، از پیشنهادات آموزشی آن استفاده میکردم. آن آرزو، اکنون، "شریف همیار" نام دارد.

مطالب مرتبط

0 نظر

  1. ‍پینگ بک: ۵ اشتباه بزرگ تازه کارها در نوشتن مقاله - شریف همیار

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.